Amerikancima će biti zabranjeno putovanje u EU, kao i Rusima i Brazilcima
Ilustracija

Zbog koronavirusa

Amerikancima će biti zabranjeno putovanje u EU, kao i Rusima i Brazilcima

Na listi zemalja za koje će Evropska unija 1. jula otvoriti granice za sada se ne nalaze SAD, zbog neuspjeha da pandemiju korona virusa stave pod kontrolu, piše list Njujork tajms.

Članice EU razmatraju kojim posjetiocima će da dozvole ulazak, posle višemjesečnih ograničenja putovanja zbog COVID-19, na osnovu toga kako zemlje rješavaju pandemiju, piše američki list.

Na listi se nalaze Kina, Uganda, Kuba i Vijetnam. Prema nacrtu liste u koje je Njujork tajms imao uvid, Amerikancima je za sada zabranjen ulaz u EU, kao i Rusima i Brazilcima, jer se smatraju previše rizičnim.

U SAD ima više od 2,3 miliona zaraženih korona virusom, a umrlo je 120.000 ljudi, više nego u bilo kojoj drugoj zemlji.

Granice EU su za građane trećih zemalja zatvorene od sredine marta, a konačna odluka o ponovnom otvaranju granica, koje je najavljeno za 1. jul, biće donijeta početkom sledeće sedmice.

Kada je Evropa postala epicentar pandemije u martu, američki predsjednik Donald Tramp je zabranio putovanje u SAD za građane većine članica EU, navodeći da je to neophodno da bi zaštitio SAD u kojoj je tada bilo oko 1.100 zaraženih i 38 smrtnih slučajeva.

"Zabrana ulaska američkim putnicima u EU imala bi značajne ekonomske, kulturne i geopolitičke posledice. Milioni američkih turista posjećuju Evropu svakog ljeta. Poslovna putovanja su uobičajena, imajući u vidu ogromne ekonomske veze SAD i EU", navodi Njujork tajms.

Uprkos poremećajima koje bi takva zabrana izazvala, evropski zvaničnici uključeni u razgovore kažu da je malo vjerovatno da će za SAD da bude napravljen izuzetak. Lista prihvatljivih zemalja se, prema njihovim riječima, pravi na osnovu naučnih i nepolitičkih kriterijuma što je više moguće, piše Njujork tajms.

Zvaničnici ipak dodaju da bi SAD mogle kasnije da budu dodate na listu, koja će da bude revidirana svake dvije sedmice na osnovu novih podataka o broju zaraženih.

Pravljenje zajedničke liste zemalja čiji građani mogu da uđu u EU dio je nastojanja Brisela da potpuno otvori unutrašnje granice i omogući slobodno putovanje i trgovinu među članicama.

Zemlje EU su od izbijanja pandemije imale različite nacionalne politike o otvaranju i zatvaranju granica. Zajedničko pravljenje bezbjedne liste zahtijeva ujedinjeni pristup članica.

"Imperativi obnavljanja unutrašnje harmonije EU i polako otvaranje ka svijetu su najvažniji, čak iako to prijeti raskolom sa bliskim saveznicima uključujući SAD, koje će izgleda sigurno biti isključene, bar u početku", piše američki list.

Zemlje će na listi EU da budu ocijenjene kao bezbjedne na osnovu kombinacije epidemioloških kriterijuma. Mjerilo će da bude prosječan broj novozaraženih u EU na 100.000 stanovnika tokom proteklih 14 dana. U EU je taj broj trenutno 16, u SAD 107, Brazilu 190, a u Rusiji 80, prema podacima Njujork tajmsa.

Zvaničnici su do sada radili na dvije verzije liste. Na jednoj se nalazi 47 zemalja u kojima je stopa zaraze manja nego u EU. Na drugoj je 54 zemalja u kojima ima do 20 novih slučajeva zaraze na 100.000 stanovnika.

Evropski centar za prevecniju i kontrolu bolesti upozorio je evropske zvaničnike da broj zaraženih zavisi od raširenosti testiranja u svakoj zemlji, kao i da neke države možda prikrivaju broj slučajeva zaraze.

Kada se evropske diplomate dogovore o konačnoj listi, ona će da bude predstavljena prije 1. jula. EU ne može da natjera članice da prihvate listu, ali evropski zvaničnici upozoravaju da bi nepoštovanje tih mjera u bilo kojoj od 27 članica moglo da dovede do ponovnog uvođenja ograničenja na unutrašnjim granicama.
 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.