VTO za 370 parova državu koštala 700.000 eura
Foto: Ilustracija

Za devet mjeseci

VTO za 370 parova državu koštala 700.000 eura

Fond za zdravstveno osiguranje (FZO) je tokom devet mjeseci ove godine za vantjelesnu oplodnju 371 para privatnim ustanovama i bolnici na Cetinju platio 700.000 eura i na putu je da premaši brojku od prošle godine, što pokazuje da raste broj osoba koje su primorane da na taj način dobiju dijete, piše Dan.

Od 4. do 10. novembra obilježava se Evropska nedjelja neplodnosti, a taj problem u zemljama Evropske unije pogađa više od 25 miliona ljudi.

Prema podacima ginekologa, između 10 i 15 odsto stanovništva u Crnoj Gori je neplodno, a među faktorima koji znatno mogu uticati na začeće su godine života, hormonski status, stres, stanje jajovoda, loše životne navike.

Iz Fonda za zdravstveno osiguranje za Dan je saopšteno da se postupci obavljaju u cetinjkoj bolnici, privatnim ustanovama Kodra, Lajf, Ars medika i Humana reprodukcija iz Budve.

Prema podacima Fonda privatnicima je za devet mjeseci ove godine plaćeno 440.000 eura, a ostatak cetinjskoj bolnici.

Iz Fonda objašnjavaju da ove godine nijesu imali pacijenata kojima su refundirali vantjelsnu oplodnju u inostranstvu

Ginekolog Doma zdravlja Podgorica Milovan Jovanović za Dan je kazao da je preventiva najznačajnija kada je očuvanje zdravlja žena u pitanju, kako bi se njihov reproduktivni život produžio.

“Mislim da nema mnogo neplodnih parova u Crnoj Gori. Dobra stvar je da se mladi brzo odlučuju za vantjelesnu oplodnju ne čekajući da prođe izvjesno vrijeme da počnu sa liječenjem. Kada je vantjelesna oplodnja u pitanju imamo pravu revoluciju i sada parovi koji su neplodni imaju znatno veće mogućnosti da dobiju djecu. Mladi parovi više ne čekaju godinu da bi počeli sa vantjelesnom oplodnjom i zato je uspjeh još veći”, rekao je Jovanović.

Iz Fonda navode da je za devet mjeseci ove godine broj parova/postupaka/koji je radio vantjelesnu oplodnju u tri privatne zdravstvene ustanove, Kodri i Opštoj bolnici Cetinje je 371.

"U 2018. godini bilo je 515 postupaka vantjelesne oplodnje. Za 515 VTO postupaka u 2018. fakturisano je 909.008,23, a za 371 postupak za devet mjeseci 2019. godine 698.687,03 eura. U 2018. refundirano je 3.488,77 eura, a za devet mjeseci ove godine nije bilo refundacije za VTO. Prema poslednjim podacima u privatnim zdravstvenim ustanovama fakturisan je 251 postupak vantjelesne oplodnje u vrijednosti od 443.000 eura. U Opštoj bolnici na Cetinju urađeno je ukupno 117 postupaka, za koje je plaćeno 255.000 eura u toku devet mjeseci 2019. godine”, ističu iz Fonda za zdravstveno osiguranje.

Iz Fonda zdravstva navode da je najveći broj postupaka u privatnom sektoru urađen u PZU Humana reprodukcija iz Budve, u kojoj se liječilo 195 parova.

“Za vantjelesnu oplodnju u toj ustanovi fakturisano je 187.000 eura. U ustanovi Ars medika postupke je uradilo 87 parova, za čije liječenje su plaćena 131.354 eura, dok je u PZU Lajf odrađeno 57 procedura vještačke oplodnje, za šta je fakturisano 99.165 eura. U Kodri je u prvih devet mjeseci vantjelesnu oplodnju uradilo samo 15 parova, što je Fond za zdravstveno osiguranje koštalo 25.261 euro”, navode iz te institucije.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.