EU od danas više ne kupuje ruski ugalj, drvo, cement, alkoholna pića, srebro…
Ilustracija

EU od danas više ne kupuje ruski ugalj, drvo, cement, alkoholna pića, srebro…

Zabrana uvoza uglja iz Rusije u EU stupila je na snagu u aprilu, u okviru petog paketa sankcija koje je EU uvela prema Rusiji, zbog napada na Ukrajinu. Sankcije su stupile na snagu uz pojedina izuzeća, koja prestaju da važe - danas.

Države EU od danas ne kupuju ruski ugalj. Peti paket sankcija usvojen u aprilu, predvidio je momentalnu obustavu uvoza uglja iz Rusije u EU, uz opciju da važenje ugovora koji su do tada potpisani, moze trajati najduže do 10 avgusta.

Za razliku od najavljene zabrane uvoza ruskog gasa, od koga su pojedine države privremeno izuzete, ovde takvih izuzeća nema. Obustava uvoza uglja odnosi se na četvrtinu ukupnog ruskog izvoza tog energenta, čime ta zemlja ostaje bez najmanje osam milijardi eura prihoda.

Isti rok ostavljen je i onim kompanijama koje imaju ugovore sa Ruskim partnerima o prometu širokog spektra dobara koji toj zemlji donose ogromne prihode.

Pa od danas EU više ne trguje sa Rusijom ni kada su u pitanju pojedina đubriva, drvo, cement, proizvodi od stakla ili gume, razne hemikalije, srebro, aluminijum, ali i morski plodovi ili alkoholna pića.

Izuzetak je napravljen samo sa đubrivom čiji ograničeni uvoz će i dalje biti dozvoljen, kroz carinske kvote kojima će upravljati Evropska komisija i države članice EU.

Takođe, do danas su pojedina ruska plovila mogla da uđu u evropske luke uz posebno ovlašćenje, koje su mogla dobiti ako u Evropsku uniju donose prirodan gas, naftu, titanijum, aluminijum, bakar ili druge proizvode. Prema ranije utvrđenoim polanu, danas je ta mogućnost za pojedine ruske brodove i tankere u potpunosti obustavljena, kao i mogućnost uvoza.

Evopska Unija uvela je niz ekonomskih, finanisjkih, bezbjednosnih i drugih sankcija sa ciljem da umanji rusku sposobnost ratovanja i kazni one koje smatra odgovornim za taj rat. U Briselu tvrde da sankcije već imaju efekta i da, kako kažu "pogađaju snažno i duboko“, a da će prave posljedice kooridnisanih napora u kojima trenutno učestvuje 40 država svijeta – ruska ratna mašinerija tek osjetiti.

U Evropskoj komisiji tvrde da je ruski BDP pao za 10 odsto, proizvodnja automobila smanjena za 90 odsto,  više od 1.000 preduzeća se povuklo iz Rusije, a 45 odsto ruskih potreba za naprednim tehnologijama zavisi od industrije u EU.

U Briselu kažu da na ovome neće stati i da nastavljaju da pripremaju i dalje sankcije sa namjerom da kazne sve one koji su odgovorni za, kako navode, "brutalnu rusku agresiju na Ukrajinu“.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.