Ministarstvo kulture i medija i kabinet premijera ratuju saopštenjima zbog medijskih zakona

Ministarstvo kulture i medija i kabinet premijera ratuju saopštenjima zbog medijskih zakona

Ministarstvo kulture i medija (MKM) nije prihvatilo amandmane koje je na medijske zakone dostavio kabinet premijera Milojka Spajića, i nacrte akata je bez njih poslalo Evropskoj komisiji (EK) na izjašnjenje, nakon čega su evropskim institucijama ti komentari poslati kao amandmani Pokreta Evropa sad (PES), posredstvom Ministarstva evropskih poslova (MEP), tvrde iz Vlade.

S druge strane, direktor Direktorata za medije Neđeljko Rudović tvrdi da MKM nikada zvanično nije upoznato sa sadržajem tih amandmana, da ne zna ni kada su oni poslati EK, niti kada je EK odgovorila, te da je to sprovedeno iza leđa nadležnog ministarstva, na osnovu zakulisnih dogovora u uskom krugu.

Spajić je sinoć kazao i da je medijskim zakonima napravljen veliki korak na putu ka EU.

Medijski zakoni, između ostalih, bili su na dnevnom redu jučerašnje tematske sjednice Vlade, ali je dan obilježila rasprava saopštenjima između Kabineta premijera i vladajućeg PES-a sa Rudovićem, a situaciju oko medijskih zakona komentarisali su i predsjednik države Jakov Milatović, pojedine NVO i opozicione partije.

Polemika je započela nakon što je Rudović na TV "Vijesti" kazao da nije vidio amandmane na medijske zakone koje je podnio Kabinet premijera. U višestrukim reakcijama iz kabineta premijera, između ostalog, ustvrdili su da je Rudović 11. marta upoznat sa amandmanima, a medijima su poslali i mejlove za koje navode da to potvrđuju.

– Prilikom izrade nacrta medijskih zakona održan je sastanak sa ministarkom Tamarom Vujović i direktorom Direktorata za medije, na kome je ministarka Vujović bila saglasna sa većinom iznijetih predloga, koje u kasnijem postupanju nije uvažila. Nakon predmetnog sastanka komentari kabineta predsjednika Vlade upućeni su i elektronskim putem na adresu direktora Direktorata za medije Neđeljka Rudovića. Kako komentari kabineta očigledno nisu prihvaćeni od strane resora, Ministarstvo Evropskoj komisiji upućuje verziju ovih zakona bez istih – navodi se u reagovanju kabineta premijera.

Milatović: RTCG zahtijeva menadžment sa što većim, a ne manjim radnim iskustvom

Naglasili su da je stav ministarke bio takav da ne prihvata ništa što nema zeleno svjetlo Savjeta Evrope i Evropske komsije pa je, uvažavajući tu činjenicu, ranije zakazana sjednica Vlade odložena do dobijanja zvaničnog pozitivnog mišljenja i na komentare.

– Nakon što je održana sjednica Komisije za politički sistem u čijem se zapisniku pominju neophodne korekcije zakona, a nakon dobijanja zelenog svjetla od EU i sa pozitivnim komentarima Savjeta Evorope, dolazi se do ove krajnje bizarne situacije u kojoj se tvrdi ono što ne odgovara istini – kazali su iz Kabineta premijera, navodeći da će se pitanjem iznošenja neistina dalje baviti u institucionalnoj proceduri.

Rudović tvrdi da su Briselu potajno upućena rješenja kojima se želi politička kontrola nad Javnim servisom i otežava položaj i poslovanje komercijalnih medija, čime se, kako je rekao, fundamentalno ugrožava medijski pluralizam. Smatra da se upravo iz korespodencije na koju se poziva kabinet premijera i dokumenta koji je iz kabineta premijera poslat 20. maja, vidi da li je izrekao neistinu da nikada MKM nije zvanično upoznato sa amandmanima, ili je kabinet premijera obmanuo javnost, iznoseći pritom uvredu na njegov račun.

Potom je kazao da je iz kabineta premijera 20. maja MKM-u poslat u sadržaju identičan dokument koji je krajem aprila upućen ministarki evropskih poslova Maidi Gorčević u vezi sa spornim izmjenama medijskih zakona, a rađen je na šablonu sa znakom Radio-televizije Crne Gore (RTCG).

Kabinet premijera tražio je od EK mišljenje da li su u skladu sa evropskom pravnom tekovinom predlozi prema kojima bi se broj članova Savjeta RTCG povećao sa devet na 11, predlog da direktor ima pet umjesto 10 godina radnog iskustva, da se komercijalnim televizijama poveća udio sopstvene produkcije na 30 odsto, a da se RTCG ponovo omogući emitovanje reklama u prajm tajmu.

Predlog zakona o medijima uređuje transparentnost vlasništva i finansiranja

Kao jedna od potpisinica inicijative grupe NVO za izmjenu medijskih zakona, juče je reagovala predsjednica Upravnog odbora LGBT foruma Progres i bivša članica Savjeta Radio-televizije Crne Gore Bojana Jokić, poručivši da se inicijativa koju su uputili odnosi na uslove koji se tiču NVO i njihovih predstavnika koji mogu konkurisati za članstvo u savjetima.

Iz Poslaničkog kluba Pokreta Evropa sad saopšteno je da su još 30. aprila Vladi dostavili svoje sugestije na nacrte medijskih zakona, kako bi dobili mišljenje EK. Predsjednik Poslaničkog kluba PES-a Vasilije Čarapić ocijenio je da je Rudović obmanuo javnost zarad interesa pojedinih privatnih medija, cijeneći da zbog "svoje očigledne kompromitacije Rudović građanima duguje ostavku".

Iz Građanskog pokreta URA poručili su da će predložene izmjene medijskih zakona, koje je kabinet premijera Spajića dostavio nakon usaglašenih tekstova sa EK, ozbiljno unazaditi nezavisnost i kvalitet rada Javnog servisa. Iz SD-a su rekli da sporne izmjene medijskih zakona izazivaju zabrinutost.

Izvor:DAN

 

 

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.