Zbog korone duplo manje brakova nego prošle godine
Ilustracija

Zbog korone duplo manje brakova nego prošle godine

Od početka pandemije virusa korona u Crnoj Gori do kraja septembra sklopljeno je svega 940 brakova, što je više nego duplo manje u odnosu na prošlu godinu kada je u periodu od trećeg do devetog mjeseca na „ludi kamen” stao 1.961 par, pokazuju najnoviji podaci Uprave za statistiku.

Zvanična statistika pokazuje da ni potpuno zaključavanje u martu nije poremetilo namjeru 128 parova da se vjenčaju u tom mjesecu, u aprilu je sklopljeno 19 braka, a maju 44.

Narednih mjeseci broj sklopljenih brakova je rastao, pa je u junu obavljeno 185 vjenčanja, u julu 205, avgustu 326 i u septembru 333.

Na drugoj strani, kada govorimo o razvodima, od marta do kraja septembra okončano je 248 bračnih zajednica, dok je u 2019. bilo 95 razvoda više, odnosno 343.

Uprava za statistiku i Ministarstvo za ljudska i manjinska prava su u publikaciji „Žene i muškarci", koja je objavljena juče, konstatovali da je u posljednje tri decenije najveći broj sklopljenih brakova zabilježen 2003. godine (4.050), a razvedenih brakova 2018. godine (849).

"Prosječna starost žena i muškaraca, pri sklapanju prvog braka, konstantno raste i 2019. godine iznosi 28 godina za žene i 31,1 godina za muškarce", konstatovano je u publikaciji, piše Dan.

Više se rađa dječaka nego djevojčica

U Crnoj Gori se, od kako se vodi statistika rođenih i umrlih po polu, rađa manje djevojčica nego dječaka. Tako je i u 2019. godini od ukupnog broja rođenih 47,7 odsto djevojčica i od ukupnog broja umrlih 47,1 odsto su žene.

Prirodni priraštaj u Crnoj Gori je pozitivan. U posmatranom periodu najveći prirodni priraštaj zabilježen je 1954. godine, i iznosi 10.566, a najniži i to 628 zabilježen je u 2019. godini. U posmatranom periodu najveći prirodni priraštaj zabilježen je 2009. godine, i iznosi 2.780, a najniži i to 628 zabilježen je u 2019. godini. Djevojčica rođena u Crnoj Gori u 2019. godini može očekivati da će živjeti 79,5, dok će dječak rođen iste godine živjeti 74,0 godina.

Analiza polne strukture umrlih lica pokazuje da je veće učešće muškaraca nego žena u ukupnom broju umrlih navodi se u publikaciji.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.