Naučnici oživjeli biljku zaleđenu prije više vijekova
Ilustracija

Tehnologija - Nauka

Naučnici oživjeli biljku zaleđenu prije više vijekova

Kanadski naučnici su uspjeli da ožive biljke koje su bile zaleđene prije 400 godina, tokom "malog ledenog doba".

Kako prenosi BBC, uzorci biljke vrste briofita uspješno su se razvili u laboratorijskim uslovima.

Istraživači sa Univerziteta u Alberti navode da njihova studija otkriva način na koji se ekosistemi oporavljaju nakon dugih, cikličnih ledenih perioda.

Oni su istraživali područje oko glečera Tirdrop, koji se nalazi duboko u arktičkom području Kanade. Glečeri u ovom prodručju se od 2004. godine drastično smanjuju, po stopi od tri do četiri metra godišnje.

Topljenje glečera ogolilo je zemlju koja nije bila izložena svjetlosti od tzv. "malog ledenog doba" koje je zahvatilo zemlju u periodu od 1550. do 1850.

"Prilikom obilaska glečera primijetili smo tanki zelenkasti sloj na prostorima koje je donedavno prekrivao led", izjavila je Katrin La Farž, vođa istraživanja i autorka studije objavljene u Analima Nacionalne akademije nauka.

Briofiti se razlikuju od ostalih, nama dobro poznatih kopnenih biljaka jer nemaju vaskularno tkivo koje raspoređuje vodu u sve dijelove organizma.

Poznato je da nakon dugih polarnih zima na Arktiku, briofiti mogu ponovno da ožive sa povratkom toplijih mjeseci. Istraživači su, međutim, bili iznenađeni oživljavanjem briofita koji su bili toliko dugo zarobljeni po ledom.

"Kada smo ih pobliže pogledali u laboratoriji, uvidjeli smo da su iz biljke počeli da se razvijaju bočni ogranci. To nas je zaista iznenadilo", kazala je dr La Farž.

"Do sada smo mislili da mogu da ožive samo biljke u neposrednoj blizini glečera, ali ne i one koje su godinama bile zarobljene u ledu. Sada po prvi put imamo dokaz da biljke mogu preživjeti dugi niz godina ispod leda i da na prve znake sunca ponovo započnu razvoj tamo gdje su stale", navela je ona.

"Glečeri sve brže nestaju, a sa njihovim topljenjem pojaviće se čitava jedna vegetacija koja je bila pod ledom, što će neminovno imati velike posljedice", izjavila je dr La Farž za BBC.

Izvor (Nezavisne novine)