Sumnje u studiju o liječenju Alchajmera
Ilustracija

Tehnologija - Nauka

Sumnje u studiju o liječenju Alchajmera

Četiri odvojena naučna tima saopštila su da nisu uspjeli da ponove rezultate studije o novom lijeku protiv Alchajmerove bolesti kod miševa.

"Željeli smo da ponovimo to istraživanje da bismo vidjeli da li možemo da ga nadogradimo, ali nismo uspjeli", izjavio je Dejvid Borčelt, profesor neurologije sa Univerzitata u Floridi.

On je dodao da je važno da se ovo saopšti javnosti i da je potrebno biti oprezniji prema pacijentima, prenio je AFP.

Studija objavljena 2012. godine u američkom žurnalu "Nauka" privukla je veliku pažnju. Tada je objavljeno da su miševi koji su liječeni beksarotenom ubrzo postali pametniji i da su uzroci nastanka Alchajmerove bolesti počeli da nestaju u roku od nekoliko časova poslije uzimanja lijeka.

Vođa tog istraživanja Geri Landert tada je rekao da je čitav tim bio šokiran i zadivljen, jer nikada nije viđeno tako nešto.

Stručnjaci iz Belgije i Čikaga pokušali su da ponove ovaj eksperiment, ali su saopštili da nisu uspjeli da dobiju opisane rezultate.

Naučnici su objavili da u njihovim studijama nije bilo uticaja na promjene u mozgu koje dovode do Alchajmerove bolesti ni kod jedne od tri testirane grupe miševa. Kod četvrte grupe miševa desile su se određene promjene, ali one ne mogu biti prisane dejstvu lijeka.

Ovi rezultati su upozorenje ljekarima da ne prepisiju beksaroten kao lijek za Alchajmerovu bolest, naglasili su istraživači. Ovaj lijek poznat je i pod imenom targretin.

Izvor (Nezavisene novine)