Google će uništiti samog sebe?
Ilustracija

Na koljenima

Google će uništiti samog sebe?

Skrivena armija botova, lažni AdSense nalozi, pozamašno tehničko znanje, volja i želja da se zaurla na korporativnu kulturu trebalo bi da budu dovoljni pa da jedna od najmoćnijih svjetskih kompanija padne na koljena.

Prije skoro deset godina, italijanski digitalni umjetnici Paolo Ćirio i Alesandro Ludoviko lansirali su ambiciozni i subverzivni projekat: razvili su mrežu lažnih web stranica koja je generisala prihod pomoću Googleove oglasne platforme, AdSensea, a potom taj novac koristili da kupuju akcije samog Googlea – efektivno time tjerajući pretraživačkog giganta da “jede samog sebe”, te time dali svoj hrabri komentar na čitavi korporativni dioničarski kapitalizam koji se nalazi svuda oko nas.

Tada su izračunali da će im ovo poći za rukom za 202.345.117 godina, ali – tvrdili su – ako se i VI uključite u akciju onda smo malo bliži. A ako bi 10 miliona ljudi učestvovalo, sve bi se završilo relativno brzo.

Šta na kraju sa Googleom, ako bi im ovo pošlo za rukom? Tvorci projekta bi ga “vratili narodu”, šta god to značilo, i kako god to mislili da izvedu.

Hans Bernhard, još jedan od učesnika cijele akcije, tvrdi da je projekat – koji se i zvanično zove “Google Will Eat Itself” – auto-kanibalistički sistem. Postoji oko 50 skrivenih web sajtova nakrcanih Google oglasima koji redovno generišu klikove putem armije strogo kontrolisanih onlajn botova.

- Ovo nije previše teško ako posjedujete tehničko znanje. Googleov sistem nije savršen – kaže Bernhard, i dodaje da je trik u tome da svaki pojedinačni bot ostane ispod praga lažnih klikova koje sistem prepoznaje.

Na kraju svakog mjeseca, Google im isplaćuje pozamašnu sumu novca a oni taj novac prebacuju na tajni račun u švajcarskoj banci. Kada ima dovoljno keša da kupe neku akciju Google, oni to i urade. Dok su se bavili ovim projektom kupili su 819 akcija, a pošto svaka vrijedi $495.01, to znači da ova mala družina trenutno posjeduje $405.413,19!

Na ideju su došli jer su željeli da upute poruku, i da gromoglasno kažu svoje mišljenje o tajnovitoj strukturi moći web ekonomije.

- Zanimljivo je kako je ovaj projekat sada ponovo postao viralan, nakon skoro deset godina od kako je počeo sa radom – kaže Paolo Ćirio.

Ovo ne treba da čudi. Sve agresivnije ponašanje giganta iz Mauntin Vjua u skupljanju podataka o svojim korisnicima, apsolutna integracija vašeg weba sa Androidom (dovoljno da potražite Kaljari na svom računaru, ako ste ulogovani na Google, pa da vas Google Now na mobilnom telefonu izvještava o posljednjim rezultatima i vijestima u vezi ovog tima Serije A; lični primjer), te umiješanost ove korporacije u špijuniranje sprovedeno od strane NSA, zabrinulo je mnoge ljude širom svijeta. Istovremeno, ovo je dovelo do rasta njegove popularnosti: takozvani Googleov paradoks.

Ipak, priznaju da više ne vode pretjeranog računa o stanju “GWEI”.

- Projekat i dalje postoji, i dalje koliko-toliko radi, ali se više na bavimo time. Produžili smo dalje. Prestali smo zato što je postalo previše zahtijevajuće. Google je počeo da mi zatvara AdSense naloge koje sam koristio, na kraju je počeo da me detektuje čak i PRIJE nego što otvorim nalog, na jeziv način. Mogao sam da smislim nove načine, ali to bi značilo da bih morao potpuno tome da se posvetim u jednom beskonačnom ratu sa njima – kaže Ćirio.

Izvor: Telegraf.rs