Kriza izvukla najbolje iz obrazovnog sistema, spreman za dalju digitalizaciju i unapređivanje
Online sastanak

Spremni za buduće izazove

Kriza izvukla najbolje iz obrazovnog sistema, spreman za dalju digitalizaciju i unapređivanje

Kriza izazvana pandemijom koronavirusa pokazala je da je obrazovni sistem izuzetno fleksibilan i spreman za dalju digitalizaciju i unapređivanje, na čemu će se u narednom periodu raditi zajedno sa partnerima, poručeno je na onlajn sastanku koji su organizovali Ministarstvo prosvjete i UNICEF, a učestvovali su predstavnici obrazovnih institucija, sistema UN, ambasada, međunarodnih organizacija i donatora, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete.

Sastanak su otvorili ministar prosvjete dr Damir Šehović i rezidentna koordinatorka sistema UN u Crnoj Gori, Fiona Mekluni.

Sumirajući učinjeno u sistemu obrazovanja u prethodne četiri godine Šehović je konstatovao da na kraj četvorogodišnjeg perioda u kome se puno radilo, ali i početak novog peroda za koji se moraju odrediti prioritete u obrazovanju.

"Neki od postignuća obrazovnog sistema u protekle četiri godine su: reformisano obrazovanje, stvaranje dostupnog i besplatnog obrazovanja za sve, bolje usklađivanje obrazovanja sa tržištem rada, kreiranje sistemskog modela za nagrađivanje talenata – Fond za kvalitet i talente, povećanje stope obuhvata predškolskim obrazovanjem djece uzrasta od tri godine sa 50% na 73% za svega tri godine, povećanje kapaciteta predškolskih ustanova za preko 2000 mjesta, uvođenje besplatnog izučavanja engleskog jezika u predškoslkim ustanovama, uvođenje dvojezične nastave u dio osnovnih škola, modernizacija predmetnih programa za osnovno obrazovanje, uvođenje asistenata u nastavi, uvođenje medijatora za učenike RE populacije, afirmacija srednjih stručnih škola, oživljavanje dualnog obrazovanja u koje je uključeno 250 poslodavaca i 800 učenika, izrada 42 nova modularizovana programa u srednjim stručnim školama, Zakon o akademskom integritetu, najveći investicioni zamah u obrazovanju, povećanje zarada prosvjetnim radnicima i nikad veća izdvajanja za stambena pitanja zaposlenih u prosvjeti“, podsjetio je ministar prosvjete.

Istakao je da je prosvjeta otvorila vrata digitalizaciji obrazovnog sistema, što je ujedno i jedan od najvećih izazova obrazovanja

"Od naredne školske godine ćemo početi sa sprovođenjem projekta digitalne učionice u svim odjeljenjima prvog razreda osnovne škole“, naveo je on.

Još jedan izazov jeste, kako je rekao, uvođenje oblika dualnog obrazovanja za određene studijske programe na fakultetima, kao i stavljanje akcenta na praksu na fakultetima, te pozvao partnere da, kao i do sada, budu podrška obrazovnom sistemu u daljoj afirmaciji ovog segmenta obrazovanja. 

„Prosvjetni sistem je glomazan i može se mijenjati samo pregalačkim radom svih u sistemu. Sve što smo uradili za vrijeme krize izazvane pandemijom, pokazalo je da je sistem spreman za ovakve izazove. Ove rezultate ne bismo mogli postići bez pomoći partnera: Kancelarije UNICEF-a u Crnoj Gori, UNDP-a, UNESCO-a, ETF-a, Britanskog savjeta, EIB-a, CEB-a, kao i nesebične pomoći stranih ambasada“, poručio je ministar i izrazio uvjerenje da će svi akteri i u narednom periodu imati obrazovanje u vrhu liste svojih prioriteta.   

Fiona Mekluni je istakla da je tokom krize obrazovni sistem brzo uspio da osigura  kontinuitet obrazovnog procesa za djecu, adolescenate i mlade, te da je smanjen digitalni jaz u obrazovnom sistemu. Kako je rekla, ova postignuća uticaće na bolju spremnost za buduće izazove. Ona je istakla važnost inkluzije, odnosno obuhvaćenost sve djece inovativnim modelima obrazovanja, ali i kontinuirani rad na usavršavanju nastavnika. 

“Na sastanku smo okupili međunarodne i bilateralne partnere da bismo osigurali kvalitetnu i blagovremenu podršku kako za neposredne, tako i za dugoročne potrebe obrazovnog sistema, vodeći pritom računa da se svakom djetetu omogući bezbjedan povratak u školu i pruži kvalitetno obrazovanje. Vjerujem da je ovaj sastanak bio važan korak u ostvarivanju tog cilja.”, kazala je Mihaela Bauer, v.d. šefa predstavnistva UNICEF-a u Crnoj Gori.

Na sastanku je prikazana prezentacija o projektu #UčiDoma, kao odgovoru obrazovnog sistema na krizu, te zaključeno da je po modelu ovog uspješnog projekta potrebno praviti i naredne korake u unapređenju obrazovanja, kroz redovnu koordinaciju i učešće svih relevantnih strana.

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.