Novi kućni red u sudnicama: Mobilni telefoni se ostavljaju kod obezbjeđenja
Ilustracija

Novi kućni red u sudnicama: Mobilni telefoni se ostavljaju kod obezbjeđenja

Novim Kućnim redom koji je propisala predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica, sva lica prije ulaska u sudnicu dužna su da službenicima obezbjeđenje predaju prenosne elektronske uređaje, odnosno telefone i računare.

Kako je precizirano članom 28 Kućnog reda koji je juče stupio na snagu, po prenosnim elektronskim uređajima podrazumijevaju se i tableti, usb memorija, pametni satovi, elektronski čitači knjige, ili bilo koji drugi uređaji za audio-vizuelno snimanje.

“Prenosni elektronski uređaji se čuvaju i zaključavaju u posebnim kasetama, o čemu se stara služba obezbjeđenja. Licu koje predaje elektronski prenosni uređaj predaće se ključ od kasete. Po okončanju glavnog pretresa ili glavne rasprave, lice će preuzeti prenosni elektronski uređaj iz kasete, navodi se u Kućnom redu,pišu Dnevne novine.

Podsjetimo, u sudnicama je i do sada bila nedozvoljena upotreba telefona, ali to nije bilo definisano posebnim aktom, zbog čega su službenici obezbjeđenja mogli da reaguju samo opomenama.

Međutim, predsjednik vijeća sudija može dozvoliti stranci, punomoćniku, braniocu ili vještaku da unese u sudnicu prenosni elektronski uređaj za potrebe dokaznog postupka. Takođe, sudija može narediti licu da nakon upotrebe prenosnog elektronskog uređaja isti preda Službi za obezbjeđenje.

Za one koji ne budu poštovali kućni red u ovom dijelu, mogu biti udaljeni iz suda i/ili kažnjeni zbog nepoštovanja reda i procesne discipline, u skladu sa odredbama procesnog zakona.

“Prenosni elektronski uređaj, koji nije korišćen u skladu sa odredbama Kućnog reda, može biti oduzet od Službe obezbjeđenja, navodi se u Kućnom redu, i dodaje da je upotreba telefona i ostalih elektronskih uređaja dozvoljena u hodnicima, sudskim pisarnicama i čekaonicama.

Precizirano je i da prenosni elektronski uređaj mora biti podešen na režim “nečujno (silent) ili vibracija (vibrate) tokom boravka u zgradi sudova. Izričito je zabranjena upotreba prenosnog elektronskog uređaja za izradu audio ili video sadržaja, ili uključivanja uživo (live) na društvene mreže, osim u slučaju prethodnog odobrenja predsjednika suda.

Ovim Kućnim redom se propisuju unutrašnji red u zgradi Vrhovnog suda Crne Gore, Apelacionog suda Crne Gore i Višeg suda u Podgorici.

“Pravila Kućnog reda obavezujuća su za sve zaposlene, stranke u sudskim postupcima, njihove punomoćnike, zastupnike i branioce, druge učesnike u sudskom postupku, kao i sva druga lica koja se bilo kojim povodom zateknu u zgradi suda, na parkingu ispred zgrade suda i u drugom funkcionalnom prostoru koji pripada sudu, navodi se u članu 2.

Između ostalog, Kućni red propisuje da nije dozvoljen ulazak u zgradu licima koja su neprikladno i nepristojno odjevena.

“Stranke, punomoćnici, zastupnici i branioci moraju biti poslovno odjeveni, na način kojim se čuvaju ugled i dostojanstvo suda. Prilikom boravka i rada u zgradi lica ne mogu nositi neprikladnu i nepristojnu odjeću, kao ni sportsku odjeću, odjeću za plažu, džins, ili drugu vrstu odjeće koja nije primjerena ugledu institucije suda, navodi se u Kućnom redu.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.