Nema imitacija ksanaksa u Crnoj Gori
Foto: Ilustracija

Ne uzimati lijek na svoju ruku

Nema imitacija ksanaksa u Crnoj Gori

Na crnogorskom tržištu nema imitacija odnosno falsifikovanog ksanaksa (lijek za panične i anksiozne poremećaje), kazali su Pobjedi iz Agencije za ljekove i medicinska sredstva (Calims), poručujući da je lijek kvalitetan, bezbjedan i efikasan u primjeni.

BBC je nedavno objavio da su u Velikoj Britaniji u posljednje četiri godine zabilježena najmanje 204 smrtna slučaja povezana sa zloupotrebom ,ksanaksa, te da je i u Škotskoj registrovano 126 umrlih. Farmaceutska kompanija Pfizer, koja je proizvela ksanaks isključivo kao lijek na recept, izjavila je da je ,,uznemirena porastom” prodaje imitacija i da nastavlja sarađivati sa policijom kako bi se riješio taj problem.

Komentarišući ove podatke, iz Calimsa naglašavaju da upravo te informacije koje stižu iz Velike Britanije najbolje pokazuju koliko je važno da pacijenti imaju svijest o tome da ljekove treba nabavaljati isključivo u legalnom lancu distribucije apotekama, a ne preko oglasa, na pijacama ili putem interneta.

“Nelegalni izvori za nabavku ljekova nose sa sobom veliku opasnost od nabavke ljekova koji su falsifikovani čime oni koji ih na taj način kupuju mogu ozbiljno ugroziti svoje zdravlje. Važno je naglasiti da su same osobine ovog lijeka takve da on ima potencijal za zloupotrebu (pripada grupi kontrolisanih supstanci), zbog kojih bi i u apotekama trebalo da bude dostupan samo putem ljekarskog recepta”, kazali su iz ove zdravstvene ustanove.

Bilo kakva samomedikacija, odnosno korišćenje ovih ljekova bez konsultacije ljekara, upozoravaju iz Agencije, može da dovede do ugrožavanja zdravlja pacijenata i to nije povezano sa kvalitetom lijeka, već sa njegovom pogrešnom upotrebom (u stanjima u kojima ne treba da se koristi, u pogrešnoj dozi…).

“U nacionalnoj bazi podataka o prijavljenim neželjenim dejstvima, koja su se ispoljila u Crnoj Gori, koju vodi Calims, nalazi se do sada jedna prijava sumnje na neželjena dejstva lijeka koji sadrži alprazolam. Prijava potiče od farmaceuta koji je prijavio pojavu malaksalosti i utrnulosti nakon primjene ovog lijeka. Ishod ispoljenih neželjenih dejstava je oporavak bez posljedica”, pojasnili su oni.

Izvor: Pobjeda

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.