UPCG: Krivokapić iznosi kvalifikacije koje se zasnivaju na pretpostavkama
Unija poslodavaca Crne Gore

UPCG: Krivokapić iznosi kvalifikacije koje se zasnivaju na pretpostavkama

Premijer Zdravko Krivokapić iznio je kvalifikacije koje počivaju na pretpostavkama i sadrže prijetnje crnogorskoj biznis zajednici, čime se pridružio hajci kojom dominira atmosfera u kojoj se poslodavci unaprijed prozivaju za razne zloupotrebe, kazali su iz Unije poslodavaca (UPCG).

Oni su u reagovanju naveli da je partnerski odnos kreatora politika i donosioca odluka sa predstavnicima privrede glavna pretpostavka ukupnih procesa usmjerenih na ekonomski razvoj Crne Gore.

"Na takvim premisama, u oktobru 2021. godine zaključene su sjednice Upravnog odbora UPCG i Socijalnog savjeta Crne Gore na kojima je Unija poslodavaca podržala program Evropa sad, uz ocjenu da reformama koje se njime najavljuju mora prethoditi kvalitetna, detaljna analiza koja će pokazati da li je privreda finansijski spremna, i u kojoj mjeri, da istrpi ovo uvećanje", saopšteno je iz UPCG-a.

Nažalost, navode da takva analiza do danas nije urađena.

"Realni sektor je pokretačka snaga ekonomsko-socijalnog i društvenog napretka i krajnje je vrijeme da mu se kao takvom pruži i puna podrška. No, izgleda da su učestali pritisci i neutemeljene tvrdnje pojedinih predstavnika sindikata rezultirale naraslim populizmom koji se prepoznaje i u nedavnom javnom nastupu premijera koji je, preuzimajući sindikalnu retoriku, iznio kvalifikacije koje počivaju na pretpostavkama i sadrže prijetnje crnogorskoj biznis zajednici. Time se pridružio javnoj hajci kojom dominira atmosfera linča, a u kojoj se poslodavci unaprijed, neosnovano i neargumentovano prozivaju za razne zloupotrebe i nedozvoljena, zakonom zabranjena postupanja", saopšteno je iz UPCG-a.

Iako UPCG kako navodi ne spori da postoje pojedini neodgovorni privrednici i loši poslodavci, činjenica je da ogroman broj privrednika i poslodavaca ima odgovoran odnos i prema pravima zaposlenih i izmirivanju obaveza prema državi. Zato je važno ističu da oni ovakve i slične izjave (bez obzira da li dolazi od strane predstavnika Vlade, sindikata ili samih građana) doživljavaju kao uvredu, te svrstavanje u isti koš sa licima koja karakteriše nepoštena i nedozvoljena poslovna praksa.

"Da sve podsjeća na svojevrsnu kampanju lova na vještice govori i glasno etiketiranje cjelokupnog realnog sektora, čime se unaprijed stvara negativna klima i pokušava prebaciti odgovornost, a crnogorski poslodavci targetiraju kao glavni “krivci” za eventualni neuspjeh programa Evropa sad. Jer, kako drugačije tumačiti ocjenu premijera koji izjavljuje: “Poslodavci su naučili da zloupotrebljavaju do kraja”, poručili su iz UPCG-a.

Značajan broj privrednika dodaju naročito onih iz kategorije mikro i mali, kao i onih iz sjevernog regiona Crne Gore – već sada posluje na pragu održivosti, a dodatan alarm o teškoj situaciji daju i podaci CBCG po kojima je na kraju decembra 2021. godine u blokadi bilo 18,85 hiljada preduzeća i preduzetnika.

Upitali su može li ova brojka potvrditi ocjenu premijera da su "stvoreni preduslovi da se svakom radniku obezbijedi iznos minimalne zarade od 450 eura”, kao i da su “poslodavci dobili sve što su tražili”?

Dodaju da ne može.

Nelikvidnost privrede je akutni problem crnogorskih poslodavaca koji traje godinama, prije nastanka COVID-19 krize. Zato ističe da nema mjesta prijetnjama kojima premijer poručuje “dosta je igre s našim radnicima", te ocjenjuje da u CG ne postoji poslodavac koji ne može da obezbijedi povećanje zarade.

Od svega što su UPCG i crnogorski poslodavci do sada konkretno dobili je ističu rasterećenje opterećenja na zarade.

Takođe, zahvaljujući dobroj saradnji UPCG sa Ministarstvom ekonomskog razvoja koje je uvažilo jedan broj njihovih inicijativa, već sada je izvjesno da će doći do formiranja Kreditno-garantnog fonda, što uz usvojeni  Program ekonomskih reformi, određene strategije i novu regulativu daje mjesto optimizmu, iako puna realizacija aktivnosti od interesa za privredu tek treba da uslijedi.

UPCG ističe da realni sektor ne može biti ni održiv ni razvojno orjentisan uz negativan bilans i rashode koji su veći od prihoda, što je danas obilježje poslovanja većine privrednih subjekata.

"Ukoliko država pravovremeno ne reaguje i ne pruži im očekivanu podršku, crnogorska javnost će vrlo brzo svjedočiti ne samo njihovom, već i gašenju radnih mjesta u tim preduzećima. Kao posljedicu, imaćemo i tzv. novu armiju bivših privrednika i (ne)zaposlenih lica koji će, u cilju sopstvenog opstanka, biti prinuđeni da posao potraže u sivoj zoni i time direktno u dovedu u pitanje ispunjenje jednog od proklamovanih ciljeva Evropa sad – suzbijanje neformalne ekonomije", pojasnili su iz UPCG-a.

Stoga, podsjetili su premijera da je, još na početku mandata, od strane UPCG upoznat sa problemima nelikvidnosti, velikog broja fiskalnih i parafiskalnih nameta, izražene sive ekonomije, blokiranih preduzeća, glomazne, neefikasne i skupe administracije, kao i drugih barijera koje godinama pritiskaju i otežavaju poslovanje CG biznis zajednice.

UPCG poručuje premijeru da se najbolji rezultati postižu kad svako radi svoj dio posla – sindikati štite prava zaposlenih, poslodavci ostvaruju dohodak, plaćaju poreze i zapošljavaju, a Vlada se brine o vladavini prava i stvaranju dobrih uslova za poslovanje, dostojanstven rad i zapošljavanje, kao i namjensko, transparentno trošenje budžetskih sredstava.

"To je formula uspjeha, ekonomskog i društvenog napretka svake zemlje. Kao i do sada, UPCG i njeno članstvo iskreno su posvećeni takvom cilju i biće i u narednom periodu odgovoran partner Vladi, sindikatima i ostalim akterima društveno ekonomskog života Crne Gore. Podršku programu Evropa sad već smo dali i imamo namjeru da svojim punim angažmanom, odgovornim odnosom i saradnjom aktivno doprinosimo njegovoj realizaciji i praćenju efekata, a shodno tome i da blagovremeno reagujemo na sve eventualne negativne pojave i po poslodavce i zaposlene", zaključili su iz UPCG-a.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.