Ovo su najfascinantnije prirodne atrakcije na svijetu
Dalol, Etiopija

Praznik za oko

Ovo su najfascinantnije prirodne atrakcije na svijetu

Milioni godina erozije i eksplozija oblikovali su neke od najnevjerovatnijih prirodnih prizora na svijetu…

Parija Kanjon/Vermilion litice, Arizona 

 
..

Zbog fascinantnog prirodnog dizajna od pješčara ova oblast bila bi izuzetno popularna da nije toliko zaštićena - ukoliko želite da je posjetite, potrebno je prvo da se domognete jedne od 20 dozvoljenih dnevnih posjeta, od kojih se 10 dodjeljuje lutrijskim sistemom 4 mjeseca prije posjete. 

Krajolik je oblikovala erozija Navaho pješčara u doba jure - 190 miliona godina stare formacije načinjene od pješčanih dina vremenom su se pretvorile u kamen. One su naslagane jedna na drugu i ojačane naslagama kalcijumske soli.

 

Glečer Svinafelsjokul, Island 

 
..

Ovaj glečer, koji predstavlja dio velikog Vatnajokul glečera u nacionalnom parku Skaftafel, možda izgleda negostoljubivo, ali sa odgovarajućom opremom i vodičem vrlo je popularna destinacija za pješačenje. 

Dodatnu popularnost stekao je nakon što je postao jedna od lokacija snimanja blokbastera “Interstellar”, u kojem glavne uloge tumače Metju Mekonahi i En Hatavej.

 

"Vilinski dimnjaci", Turska 

 
..

Prema legendi, ova čudna prirodna formacija predstavlja dimnjake vilinskih domova u tlu drevne regije Kapadokije. Naučnici, međutim, kažu da su njen nastanak prije oko 50 miliona godina prouzrokovale vulkanske erupcije izbacivši veliku količinu pepela u vezduh, nakon čega je uslijedila erozija tla. 

Granit koji se nalazi na vrhu svakog “šiljka” i formira pečurkastu kapu tvrđi je od raznobojnog pješčara ispod, što je uzrok ovog jedinstvenog dizajna.

 

Salar de Ujuni, Bolivija 

 
..

“Jezero soli” najveća je slana površina na svijetu, koja se prostire na 10.582 kvadratnih kilometara. 

Uprkos tome što se so obično vezuje za okeane, ova ravnica nalazi se na 3656 metara nadmorske visine - nastala je zahvaljujući izlivanju brojnih praistorijskih jezera. 

Bijeli prekrivač sastoji se od nekoliko metara slanih naslaga i gotovo ravnomjerno prekriva cijelu oblast.

 

Veliki prizmatični izvor, nacionalni park Jeloustoun, Vajoming 

 
..

U pitanju je treći najveći gejzir na svijetu, ali veličina nije ono što ga čini toliko speciifičnim - njegove crvene, naradžaste, žute, zelene i plave nijanse rezultat su aktivnosti brojnih algi i bakterija. 

Ovaj jedinstven park mjesto je 65 kilometara duge bljuzgavice od istopljenih stijena i kristala, a umjesto grotla sa rupom, tlo je ispresijecano lavirintom gasova i vode koji pokriva gotovo 100 kilometara sjeverozapadnog dijela države. 

Više od 10.000 barica sa blatom, ključajućih rijeka i gejzira ponašaju se kao ventil za ispuštanje pritiska, što sprječava eksploziju gejzira.

 

Dalol, Etiopija 

 
..

Hidrotermalna polja Dalola jedan su od najfluorescentnijih prirodnih prizora za svijetu. 

U pitanju su najniži nadzemni vulkanski otvori na svijetu. 

Za nastanak ovako jarke nijanse žute boje zaslužne su mješavine sumpora i bijele soli.

 

Čangje Danša, Kina 

 
..

Pretpostavlja se da su se naslage minerala i crvenog pješčara nedaleko od grada Čangje taložile oko 24 miliona godina. 

Za posjetioce željne razgledanja ovog šarenolikog i brdolikog kraja kineska vlada je omogućila kretanje stazom. 

Geolozi navode da su iste tektonske ploče koje su formirale Himalaje stvorile ovaj živopisan efekat, koji je upotpunila viševjekovna vodena erozija.

 

Puente del Inka, Argentina 

 
..

“Most Inka” prirodni je luk koji natkriljuje rijeku Vakas u provinciji Mendoza. 

Moguće je da je njegov nastanak povezan sa ekstremnim visokim i niskim temperaturama s obzirom na to da se u blizini mjesta nalazi termalni izvor. 

Ovo mjesto posjetio je Čarls Darvin još davne 1835. godine, a u 20. vijeku odlučeno je da se iskoriste njegove ljekovite sposobnosti.

(b92)

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.