Brnabić: Neće biti vremena za raspravu o litijumu na vanrednoj sjednici
Ana Brnabić

Brnabić: Neće biti vremena za raspravu o litijumu na vanrednoj sjednici

Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da “po svemu sudeći” neće biti vremena da se tokom vanrednog zasijedanja parlamenta raspravlja o rudarenju litijuma i bora.

Brnabić je dan ranije najavila da će rasprava o eksploataciji litijuma, koju je ranije tražila opozicija, početi u ponedjeljak u 14 sati, nakon što bude završena rasprava o rebalansu budžeta.

Ona je, međutim, u najnovijem obraćanju optužila poslanike iz redova opozicije da su “učinili sve da odugovlače raspravu”.

Kako kaže, 86 poslanika opozicije je 10. septembra uputilo Predlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, a već 18. septembra je organizovan kolegijum na kojem je trebalo da se dogovori način rada.

“Mi smo sjednicu o rebalansu budžeta počeli u ponedjeljak kako bismo ranije završili i imali više vremena za predlog zakona koji su podnijeli. Dakle, imali smo tu dva dodatna radna dana. Zakazala sam sjednicu za 14 časova, ali mi nismo stigli ni do 80. amandmana koji su uložili. Niko o tim amandmanima nije pričao, pričali su isključivo o temama van dnevnog reda. To se zove opstrukcija”, rekla je Brnabić.

Ona je dodala da su poslanici opozicije sve vrijeme “sprovodili opstrukciju”, jer ih je “sramota od predloga zakona koji su uputili”.

“Oni ne žele da pokažemo kakve su neistine iznijeli u tom predlogu zakona, kao ni kakav bi uticaj taj zakon imao na privedu i strane i domaće investicije”, rekla je Brnabić.

Ona je dodala da vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) ne bježi od rasprave o ovoj temi, te da će insistirati da se o njoj raspravlja u redovnom zasijedanju koje počinje 1. oktobra.

Opozicija: Poslanici vlasti uhvaćeni u logičkoj grešci

Predsjednik Demokratske stranke i narodni poslanik Zoran Lutovac izjavio je da je opozicija na sjednici o rebalansu budžeta ukupno potrošila četvrtinu vremena predviđenog za raspravu.

“Ostalo vrijeme su trošili ministri i poslanici vladajuće koalicije. Objasnite mi kako je moguće da neko ko kaže da je ovaj zakon o rebalansu budžeta najvažniji zakon a istovremeno od nas traže da odustanemo od rasprave i amandmana. To logični nije u redu”, rekao je Lutovac na konferenciji za medije u Skupštini.

On je dodao da je sjednica o rudarenju litijuma mogla da bude zakazana prije rasprave o rebalansu budžeta.

“Ideja je bila da se ubacivanjem zakona o rebalansu potroši vrijeme predviđeno za litijum, a da oni optuže opoziciju da je ona kriva za to”, ocijenio je Lutovac.

Srđan Milivojević, poslanik Demokratske stranke, izjavio je na konferenciji za medije da će, pošto nema rasprave o litijuma, biti protesta. Dodao je da će se sa svim ekološkim organizacijama i udruženjima sastati u Gornjim Nedeljicama, gdje kompanija “Rio Tinto” planira otvaranje rudnika litijuma, kako bi dogovorili naredne korake.

Miroslav Aleksić, poslanik iz redova opozicionog Narodnog pokreta Srbije, izjavio je da namjera poslanika vladajuće većine da oni budu ti koji će biti ovlašćeni za predlaganje zakona na sjednici i da tačka o litijumu bude na sjednici sa svim drugim tačkama.

“Oni se igraju sa institucijama i sa nama koji smo u njima”, ocijenio je Aleksić.

Kokanović: Vlast se plaši teme litijuma

Zlatko Kokanović, iz udruženja “Ne damo Jadar”, ocijenio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) da predstavnicima vlasti “očigledno ne ide u prilog” da opozicija ima vrijeme za raspravu o eksploataciji litijuma.

“Vlast je očigledno uplašena ovom temom i ne odgovara im da se o litijumu čuje bilo šta što odstupa od onoga što se može čuti na prorežimskim televizijama sa nacionalnom frekvencijom”, ocijenio je Kokanović.

Udruženje “Ne damo Jadar”, koje se protivi eksploataciji litijuma, najavilo je za ponedjeljak popodne protest ispred Narodne skupštine. Kokanović za RSE kaže da se od toga “za sada” nije odustalo.

Parlamentarna opozicija je u Skupštini 10. septembra predala zahtjev za održavanje vanredne sjednice u vezi sa izmjenama zakona o rudarstvu i energetici koje se odnose na zabranu primijenjenih istraživanja i eksploatacije litijuma i bora.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je taj opozicioni predlog ocijenio kao “imbecilan, nepismen i glup”.

Vlada Srbije je ovog ljeta oživjela plan međunarodnog rudarskog giganta “Rio Tinta” za otvaranje rudnika litijuma u dolini Jadra na zapadu Srbije, iako je prije dvije godine, pod pritiskom ekoloških protesta, projekat bio stopiran.

Nakon toga su u više desetina gradova širom Srbije organizovani protesti.

Dio građana i ekološki aktivisti protive se eksploataciji litijuma i bora zbog, kako su naveli, velikog rizika po životnu sredinu.

“Rio Tinto” je ranije u odgovoru za Radio Slobodna Evropa naveo da su “domaći i međunarodni stručnjaci potvrdili da se projekat ‘Jadar’ može realizovati bezbjedno i u skladu sa najvišim standardima zaštite životne sredine”.

Međutim, brojni stručnjaci iz zemlje i inostranstva ukazuju da u procesu eksploatacije litijuma neizbježno dolazi do ekoloških posljedica, prije svega do zagađenja riječnog sliva i zemljišta.

Aktivisti u Srbiji takođe podsjećaju da se kompanija “Rio Tinto” tokom svoje duge istorije suočila sa više optužbi da uništava životnu sredinu ili krši ljudska prava.

Radio Slobodna Evropa

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.