Ilustracija

Građani u marketima ne osjećaju smanjenje akciza na gorivo

"U bliskoj budućnosti ne možemo očekivati veća pojeftinjenja"

Iako su akcize na gorivo već nekoliko mjeseci smanjene, građani i privreda nemaju velike koristi od toga, budući da su cijene namirnica i dalje visoke. Smanjenje akciza nastaviće se i tokom septembra, a država je po tom osnovu već izgubila više od 20 miliona eura. Iako iz trgovačkih lanaca najavljuju smanjenje cijena određenih proizvoda, analitičari kažu da u bliskoj budućnosti ne možemo očekivati veća pojeftinjenja.

Odluka Vlade da smanji akcize na gorivo značajno je smanjila i prihod državne kase, kazao je gostujući nedavno u Dnevniku ministar finansija Aleksandar Damjanović.

Osim jeftinijeg goriva, građani ne osjećaju druge koristi od ovakve vladine odluke. Cijene osnovnih životnih namirnica, umjesto da padaju, konstantno rastu. Iz trgovačkih lanaca objašnjavaju zašto je to tako:

Predstavnica Volija Olivera Lakonić kaže da se nabavka u Crnoj Gori mahom oslanja na uvoz.

"Tako da za uvozne proizvode cijena goriva ne igra neku ulogu", navela je Lakonić.

I analitičar Novak Svrkota naglašava da je, osim goriva, mnogo drugih faktora koji utiču na formiranje cijena, a koji su u ovom trenutku nepovoljni.

"Veliki problem je što je svuda u Evropi smanjena žetva zbog nezampaćenih suša. U Srbiji su, recimo, od 30 do 80 odsto manji prinosi kukuruza. Svi smo svjedoci ovog toplotnog talasa i nedostatka kiše, tako da sam veoma skeptičan povodom pada cijena osnovnih životnih namirnica", naglaso je Svrkota.

Iako iz trgovačkih lanaca najavljuju da će pojedini proizvodi pojeftiniti, Svrkota smatra da će inflacija potrajati.

Lakonić kaže da se konkretno ulje već može u prodavnicama naći po povoljnijoj cijeni jer je u nabavci došlo do sniženja.

"I ono je od osam do deset odsto u zavisnosti od brenda. U nekom narednom periodu možemo očekivati smanjenje cijene brašna, to su neke najave proizvođača", rekla je Lakonić.

Svrkota kaže da glavni uzrok ove inflacije nije ni korona, ni rat u Ukrajini, to su sve samo dodatni faktori.

"A glavni uzrok je štampanje novca. Besomučno štampanje novca još od krize 2008.godine. Tako da taj novac ne može da se uništi, on je i dalje tu i ne postoji rješenje za taj problem štampanja novca", smatra Svrkota.

Uprkos pesimističnim najavama, sagovornici RTCG-a zaključuju da nema razloga za paniku, te da jesen u ekonomskom smislu neće biti toliko teška kao što se predviđa.

RTCG

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.