Građani Crne Gore zaslužuju i trebaju vladu koja im je digitalno dostupna

Građani Crne Gore zaslužuju i trebaju vladu koja im je digitalno dostupna

Kada je riječ o digitalnoj transformaciji, počeli smo s imperativom da građani Crne Gore zaslužuju i trebaju vladu koja im je digitalno dostupna kada i gdje im zatreba tokom svakodnevnog života, kazala je Tamara Srzentić, ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija, koja je prisustvovala Ekonomskom dijalogu, tokom kojeg je razgovarala s zvaničnicima SAD -a i Crne Gore s ciljem ostvarivanja strateške saradnje na brojnim poljima u digitalizaciji, ali i razmjene ideja.

Srzentić je naglasila i podijelila sa američkim zvaničnicima potencijalne oblasti saradnje u kojima bi američko partnerstvo i podrška bili najvrjedniji, a sve sa ciljem ubrzanja digitalne transformacije u Crnoj Gori.  

„Glavna inicijativa na kojoj radimo je pokretanje Kancelarije za digitalne servise u Crnoj Gori, modela za digitalnu transformaciju koje su primijenile neke od najuspješnijih vlada - poput Estonije, Velike Britanije i SAD -a. Moramo promijeniti način na koji pristupamo razvijanju usluga i ulaganju u tehnologiju. Crnogorska Kancelarija za digitalne usluge - ili ukratko, "Montenegro Digital" će nastojati upravo pružiti bolje javne usluge i servise građankama i građanima Crne Gore kroz duboko razumijevanje potreba korisnika, tehnologije i dizajna. Zato se, osim što radimo na izradi prve Strategije digitalne transformacije i standarde, fokusiramo i na izgradnju, građenje razvojnih kapaciteta i pokretačke snage unutar vlade”, rekla je ministarka Tamara Srzentić. 

Da bi se izgradili kapaciteti vlade za dugoročno pružanje i razvoj boljih digitalnih usluga, kapaciteti se kako navodi ona, moraju njegovati i ugraditi u tkivo javne službe. Konkretnije, izgradnja digitalnih timova zahtijevaće uključivanje i spoljnih eksperata. 

Program "Saradnici u inovacijama" je pokrenut u Crnoj Gori i ima za cilj da okupi grupu stručnjaka iz Crne Gore i SAD-a, ali i svijeta kako bi u partnerstvu sa javnim službenicima pomogli u rješavanju nekih od najvećih vladinih izazova i kreirali bolje procese i usluge. Ovo je područje podrške gdje bismo trebali blisko sarađivati sa kompanijama iz SAD -a i iskoristiti njihov talenat i podršku. 

Osim toga, ministarka Srzentić je napomenula da u oblasti elektronske trgovine i elektronskog plaćanja  imamo najveće izazove, te da nam je ovdje potrebna podrška američkih zvaničnika i kompanija, posebno kada govorimo o PayPal-u i drugim globalnim digitalnim igračima, gdje nam je potreban dodatni podsticaj kako bismo što kvalitetnije nastavili pregovarački proces.

“Postavljenje  temelja o kreiranje koncepta Digitalne akademije za javne službenije, razmjena znanja i izgradnja kapaciteta u cyber bezbjednosti, otvorena uprava i transparentnost ključna su područja našeg daljeg digitalnog razvoja” – ocijenila je Srzentić.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.