Državna preduzeća duguju oko 30,3 miliona
Ilustracija

Po osnovu poreza i poreza i doprinosa na lična primanja zaposlenih

Državna preduzeća duguju oko 30,3 miliona

Po osnovu poreza i poreza i doprinosa na lična primanja zaposlenih, šest kompanija u Crnoj Gori, u kojima je država većinski vlasnik, duguje oko 30,3 miliona eura, pokazala je poslednja Crna lista poreskih dužnika, objavljena za oktobar.

Najveći dužnik po pitanju poreza i doprinosa na lična primanja zaposlenih je Montenegro Airlines (MA) sa dugom od 14,4 miliona eura. Za njim slijede željezničke kompanije – Željeznički prevoz (ŽPCG) sa pet miliona eura duga, Održavanje željezničkih voznih sredstava sa 2,9 miliona i Željeznička infrastruktura (ŽICG) sa 848,78 hiljada eura, piše Dan.

Među najvećim dužnicima je i Rudnik uglja iz Pljevalja, koji duguje 2,6 miliona eura za poreze i doprinose na lična primanja, ali ima i poreski dug od 1,38 miliona evidentiran na spisku 200 najvećih aktivnih poreskih dužnika.

I kompanija Plantaže godinama ne može da riješi dugovanja prema državi. Na poslednjoj Crnoj listi poreskih dužnika po osnovu neplaćenih poreza i doprinosa na lična primanja zaposlenih, Plantaže su dugovale oko 2,8 miliona eura.

Predstavnik nikšićke partije Alternativa Crna Gora, Vesko Pejak, kazao je da se na poreske dugove državnih kompanija gledalo sa odobravanjem, jer su to bili generatori zapošljavanja.

„Sad u većini tih kompanija imamo manjak stručnih osoba, a višak radnika od 30 do 50 odsto. To znači da bi sve te kompanije, ako se oduzmu dugovanja samo za poreze, bile profitabilne. Čak bi punile budžet značajnim sredstvima, država bi imala novca i za socijalna davanja, veće penzije i infrastrukturne projekte“, rekao je Pejak.

On smatra da je za to kriv bivši direktor Poreske uprave, Miomir M. Mugoša, koji treba da objasni zašto je poreski dug nekih preduzeća toliki.

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.