Poboljšan kvalitet obrazovanja u Crnoj Gori: Dijete može ostvariti 63 odsto svojih produktivnih mogućnosti
Ilustracija

Svjetska banka poručila da ipak ima još dosta da se uradi

Poboljšan kvalitet obrazovanja u Crnoj Gori: Dijete može ostvariti 63 odsto svojih produktivnih mogućnosti

Dijete koje se danas rodi u Crnoj Gori, kad odraste ostvariće 63 procenta svog produktivnog potencijala kao odrasla osoba sa završenim kompletnim obrazovanjem i dobrim zdravljem, navodi se u najnovijem izdanju Indeksa ljudskog kapitala (HCI) Svjetske banke, kojim se mjere ishodi ljudskog kapitala širom svijeta prije pandemije. Vrijednost HCI za Crnu Goru između 2010. i 2020. porasla je sa 59 na 63 procenta.

Međutim, pandemija kovida prijeti dosadašnjim ostvarenjima, obzirom da vlade u cijelom svijetu nastoje osigurati daljnje pružanje zdravstvenih i obrazovnih usluga unatoč ograničenja usmjerenim na zaštitu javnog zdravlja, kao što je zatvaranje škola.

"Nezapamćena kriza uzrokovana kovidom povećava hitnost ulaganja u ljudski kapital", kaže Emanuel Salinas, šef kancelarije Svjetske banke za Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru.

Prema njegovim riječima, visoko-kvalifikovana radna snaga je neophodna da bi se zemlja mogla nositi sa složenim izazovima kao što je pandemija, a za građane Crne Gore je, ističe, od ključnog značaja da imaju više boljih radnih mjesta.

"Pozdravljamo napredak Crne Gore na poboljšanju kvaliteta obrazovanja, koje je zabilježeno u ovom izvještaju. To predstavlja korak u dobrom pravcu, ali ostalo je još mnogo toga da se uradi", istakao je Salinas.

Pri procjeni obrazovanja u Crnoj Gori, izvještaj pokazuje da u prosjeku djeca mogu očekivati da će završiti 12,8 godina školovanja do 18. godine života. Međutim, kad se uzme u obzir kvalitet učenja, to predstavlja ekvivalent tek 8,9 godina efektivnog obrazovanja.

U Svjetskoj banci ističu da je kvalitet učenja je od najvećeg značaja za razvoj ljudskog kapitala. To znači, objašnjavaju, da poboljšanje kvaliteta podučavanja i učenja na nastavi i u školama u cijeloj zemlji predstavlja put za povećanje ljudskog kapitala i omogućavanje ostvarivanja potencijala za rast.

Ovogodišnji izvještaj uključuje i analizu desetogodišnjeg razvoja ljudskog kapitala u 103 zemlje od 2010. do 2020. Albanija, Azerbejdžan i Rusija spadaju među deset zemalja koje su ostvarile najveći napredak u oblastima zdravstva i obrazovanja na svijetu.

Svjetska banka pomaže vladama u izradi dugoročnih rješenja kojima će se u periodu nakon pandemije izgraditi otpornije, inkluzivnije ekonomije. Na primjer, u Bosni i Hercegovini, Svjetska banka pruža podršku zdravstvenom sektoru kroz finansiranje medicinske opreme, potrošnog materijala i objekata kao odgovor na pandemiju COVID-19.

Globalno, HCI izvještaj navodi i potrebu za boljim prikupljanjem podataka, što bi kreatorima politike u zemljama omogućilo pružanje ciljane podrške onima kojima je najpotrebnija.

Indeks ljudskog kapitala Svjetske banke sagledava put djeteta od rođenja do 18. godine života u kritičnim aspektima, kao što su preživljavanje (od rođenja do 5. godine); očekivane godine osnovnog i srednjeg obrazovanja prilagođene za kvalitet; zaostajanje djeteta u rastu; i stope preživljavanja odraslih. Na osnovu podataka do marta ove godine, HCI za 2020. daje početno stanje ključnih parametara prije pandemije, što može pomoći za donošenje odluka o politici i investicijama tokom oporavka nakon pandemije.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.