Roditeljima djece sa smetnjama u razvoju ukinuto pravo da sa 20 godina staža idu u penziju
Marija Radinović

Radinović poziva nadležne da ponovo razmotre ovo pitanje

Roditeljima djece sa smetnjama u razvoju ukinuto pravo da sa 20 godina staža idu u penziju

"Vrlo brzo se pokazalo da Vlada Crne Gore ništa ne može uraditi potpuno čisto, sa iskrenom namjerom i bez kalkulacija. Navodno brinući o penzionerima, vlast je odlučila da im poveća minimalnu penziju, dok je, sa sa druge strane, roditeljima djece sa smetnjama u razvoju ukinula pravo da sa navršenih dvadeset godina radnog staža mogu otići u penziju", saopštila je Marija Radinović, potpredsjednica Odbora SNP Glavnog grada Podgorica.

Radinović ističe da nije potrebno govoriti sa kakvim se nedaćama svakodnevno bore roditelji djece sa smetnjama u razvoju i sa koliko dostojanstva nose ono što im je sudbina dodijelila.

"Crna Gora se ni do sada nije proslavila brigom prema onima koji su u stanju potrebe, a djeca sa smetnjama u razvoju i njihovi roditelji su veću podršku imali od nevladinog sektora nego od same države.Izgovor vlasti da se ovakvim postupkom postižu uštede u budžetu Crne Gore ne pije vodu jer se one ne smiju praviti na štetu onih kojima je pomoć najpotrebnija. Uostalom, Crna Gora je definisana kao država socijalne pravde, pa je jasno da je vlast još jednom odstupila od ustavnog načela koje je sama usvojila. Žalosno je što aktuelna vlast nema nikakvog osjećaja za probleme roditelja djece sa smetnjama u razvoju, posebno kada se zna da, kako stare, oni sve teže mogu brinuti o njima i pružiti im odgovarajuću pažnju i njegu. Zato ovakav besmislen i surov potez Vlade Crne Gore dolazi kao nož u leđa ovoj najranjivoj kategoriji stanovništva", ocijenjuje Radinović.

Socijalistička narodna partija Crne Gore podsjetila je da je, prema zvaničnim podacima Fonda PIO,  u našoj zemlji 421 roditelj ostvario pravo na penziju po ovom osnovu.

"S obzirom da je u Crnoj Gori ukupno 115.000 penzionera, lako je uočiti da roditelji djece sa smetnjama u razvoju ne čine ni 0,4 odsto penzionerske populacije. Dakle, uštede koje bi se na ovaj način postigle su minimalne, a roditeljima djece sa smetnjama u razvoju bi mogućnost da ranije odu u penziju bila od velikog značaja", saopšteno je.

Zbog svega rečenog, SNP CG kako kaže Radinović, zahtijeva od nadležnih organa da ponovo razmotre ovo pitanje ili da ga, ukoliko nije moguće Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju, regulišu nekim drugim propisom.

"Rješenje kako je trenutno predloženo nije pravedno i pravi veliku štetu roditeljima djece sa smetnjama u razvoju i što prije se mora ukloniti ili izmijeniti. Država mora pokazati da zaista brine o građanima kojima je pomoć najpotrebnija i da će uvijek stajati uz njih, bez ikakve rezerve i sa punim poštovanjem prema njihovim problemima", zaključuje Radinović.

 

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.