Kineski svemirski brod se spojio sa modulom
Lansirna rampa

Peti let kineskih brodova s posadama u kosmos

Kineski svemirski brod se spojio sa modulom

Peking doživljava svemirski program vrijedan više milijardi dolara kao simbol svog rastućeg svjetskog statusa, povećanih tehničkih znanja i uspjeha vladajuće Komunističke partije da nekada zaostalu siromašnu zemlju pretvori u svemirsku silu

Kineski kosmički brod danas se u orbiti uspješno spojio s modulom-laboratorijom u koju je zatim prešla tročlana posada i koja će tu provesti narednih 12 dana, javili su državni mediji.

Kosmički brod Šendžou 10 uspješno se povezao sa modulom Tiangong-1 poslije “automatizovanog pristajanja”, javila je agencija Sinhua. To je peti let kineskih brodova s posadama u kosmos.

Tri kosmonauta, uključujući drugu Kineskinju u svemiru, po ulasku u modul presvukla se iz kosmičkih odijela u plave konbinezone, prenijela je agencija.

U narednih 12 dana kosmonauti će u laboratoriji izvoditi vježbe manuelnog pristajanja i druge naučne eksperimente. Oni će iz kosmosa, takođe, održavati seriju naučnih predavanja kako bi popularisali svemirski program među mladim Kinezima.

Uspješno pristajanje uz Tiabgong uslijedilo je skoro godinu dana nakon što je Šendžou -9 izveo prvo ručno pristajanje uz isti modul. Prošlogodišnjim manevrom isprobana je tehnika spajanja potrebna za izradu stalne svemirske stanice koju Kina namjerava da napravi do 2020.

Laboratorija Tiangong-1, je eksperimentalna svemirska stanica i u upotrebi je manje od dvije godine, a kasnije ove godine biće povučena iz upotrebe da bi je zamijenila veća i trajnija stanica.

Peking doživljava svemirski program vrijedan više milijardi dolara kao simbol svog rastućeg svjetskog statusa, povećanih tehničkih znanja i uspjeha vladajuće Komunističke partije da nekada zaostalu siromašnu zemlju pretvori u svemirsku silu.

Kina je poslala prvog kosmonauta u svemir 2003. a njene svemirske tehnologije još zaostaju za onima koje su razvile Sjedinjene Države i Rusija, ali ima veoma ambiciozan program koji uključuje i slijetanje čovjeka na Mjesec i izgradnju orbitalne svemirske stanice do 2020.

U prethodnoj misiji Šendžou -9, u junu prošle godine, učestvovala je prva kineska kosmonautkinja Liu Jang, koja je postala nacionalna heroina. Tadašnji boravak u kosmosu opisan je kao najduža kineska svemirska misija do tada.

Kineske kosmičke vlasti najavile su da će ove godine po prvi put na Mjesec poslati istraživački mjesečev brod.

(Izvor: Telegraf)