Na Sjeveru kontrolisano preko 5 miliona lica i skoro 2 miliona vozila, otkriveno 357 lica po Interpolovim potjernicama
Foto: Uprava policije

Najveći broj prelazaka putnika i vozila ostvaren na GP Dobrakovo

Na Sjeveru kontrolisano preko 5 miliona lica i skoro 2 miliona vozila, otkriveno 357 lica po Interpolovim potjernicama

Ukupno je u 2019. godini na graničnim prelazima u nadležnosti regionalnog centra granične policije Sjever kontrolisano preko 5 miliona lica i skoro dva miliona vozila dok su na željezničkom graničnom prelazu „Bijelo Polje“ kontrolisana 2.674 voza, saopšteno je iz Uprave policije.

Regionalni centar granične policije Sjever je jedan od tri centra granične policije u Crnoj Gori. Ovaj centar u svom sastavu ima četiri stanice granične policije I: Bijelo Polje, Pljevlja i Rožaje, stanicu granične policije II – Plav i jedinicu granične policije Berane.

"Ukupno je u 2019. godini na graničnim prelazima u nadležnosti ovog centra kontrolisano je 5.335.367 lica i 1.921.842 vozila dok su na željezničkom graničnom prelazu „Bijelo Polje“ kontrolisana 2.674 voza.

Najveći broj  prelazaka putnika i vozila ostvaren je na graničnom prelazu Dobrakovo (2.038.397 putnika/703.551 vozila) i graničnom prelazu Dračenovac (1.571.349 putnika/571.825 vozila)", saopšteno je iz Uprave policije.

Na graničnim prelazima otkriveno je 357 lica po Interpolovim potjernicama i 65 lica po nacionalnim potjernicama.

"Takođe od strane policijskih službenika ukupno je privremeno oduzeto 21 motorno vozilo i 73 lična dokumenta po raznim osnovima. Pored toga, zatečeno je 36 lica u nezakonitom boravku, 191 lice koje boravi neprijavljeno u Crnoj Gori i iniciran je 121 slučaj prekida privremenog boravka", saopšteno je iz policije.

3

Foto: Uprava policije

Registrovano je 55 krivičnih djela i 129 carinskih prekršaja, što je kako se navodi rezultiralo oduzimanjem akciznih roba, tekstila i drugih roba kao i  gotovog novca u procijenjenoj vrijednosti od oko 450.000 eura.

"U 96 slučajeva od strane naših policijskih službenika pronađena je opojna droga u ukupnoj količini od oko 234 kilograma opojne droge", dodaje se u saopštenju.

Kada su u pitanju nezakonite migracije lica evidentirana su 204 slučaja i 982 lica.

"Od ukupnog broja evidentiranih slučajeva na izlazu iz Crne Gore evidentirana su 123 slučaja i 621 lice dok je na ulazu u Crnu Goru evidentiran 81 slučaj i 361 lice.

Od ukupnog broja slučajeva najviše je registrovano prema Bosni i Hercegovini i to: 178 slučajeva i 864 lica, od kojih 77 slučajeva na ulazu i 356 lica kao i 101 slučaj na izlazu i 508 lica. U svim navedenim slučajevima policijskih službenici RCGP „Sjever“ su spriječili navedena lica da nezakonito pređu državnu granicu bilo da se radi na ulazu ili izlazu iz Crne Gore prema susjednim državama.

Ističemo da je kroz kvalitetan operativni rad na osnovu postupanja naših policijski službenika na terenu podnešeno je 10 krivičnih prijava za krivično djelo nedozvoljen prelazak državne granice i krijumčarenje ljudi", kazali su iz Uprave policije.

U toku 2019. godine na osnovu sklopljenih bilateralnih sporazuma sa susjednim državama, Republikom Srbijom, Bosnom i Hercegovinom i Republikom Albanijom, realizovano je kako navode iz policije 398  zajedničkih – mješovitih patrola "koje sa aspekta prevencije na terenu imaju veliki značaj kao i značaj sa aspekta razmjene podataka i ličnih iskustava".

"Takođe kako Sektor granične policije u sklopu međunarodnih aktivnosti razvija partnerske odnose sa FRONTEX-om i drugim međunarodnim organizacijama, tako i konkretno i RCGP Sjever u svom sastavu ima dvije lokalne kontakt tačke i to granične prelaze Dobrakovo i Kula preko kojih se najčešće i vrši taj vid operativne saradnje. Osnovna zamisao ovih lokalnih kontakt tačaka jeste integrisano upravljanje granicama između država koje imaju potpisan ugovor sa Frontex-om, na osnovu koga je omogućeno da na ova dva granična prelaza borave i rade policijski eksperti iz zemalja Evropske unije, za razne oblasti poput: falsifikovanja dokumenata i krijumčarenja motornih vozila. Ovaj vid saradnje je izuzetno značajan i omogućava da i naši policijski službenici zajedničkim radom sa stranim ekspertima steknu nova znanja koja će im koristiti u radu", saopšteno je.

U sklopu redovnih poslova i zadataka službenici ovog centra su kako je saopšteno iz Uprave policije aktivno u toku godine kroz projekat  „Rad policije u zajednici“ sprovodili aktivnosti u odnosu na svakodnevne kontakte sa mještanima u pograničnom području, jer partnerski odnos sa građnima je jedan od oblika djelovanja koji može pomoći graničnoj policiji u suzbijanju i otkrivanju prekogranuičnog kriminala.   

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.