Đukanoviću se najviše vjeruje, problem broj jedan nezaposlenost
Đukanović, arhiva

Bogosavljević o istraživanjima

Đukanoviću se najviše vjeruje, problem broj jedan nezaposlenost

Profesor dr Srđan Bogosavljević, član Upravnog odbora renomirane međunarodne agencije Ipsos Adria, ocjenjuje da sva istraživanja pokazuju da građani Crne Gore većinski podržavaju ulazak Crne Gore u Evropsku uniju, ali i da je stabilan trend povjerenja u EU.

"Crna Gora je po mnogo čemu specifična i jedinstvena, ali to se nalazi van javnomnjenjskih stavova - prije svega u prirodnom i istorijskom nasljeđu. U javnom mnjenju srijećemo različite kombinacije 'već viđenog' iako je stav - 'da, smo mi posebni' - itekako rasprostranjen. No, uprkos tom stavu o posebnosti, istina je da je u Crnoj Gori proevropsko raspoloženje veoma visoko i veoma stabilno. I na pitanje vezano za ulazak u Evropsku uniju, ali i na pitanje o generalnoj ocjeni EU - gdje su u Crnoj Gori oba indikatora uvijek - iznad 60 odsto! Što je bitno različito i bolje nego u Srbiji, ali je nalik ostalim zemljama regiona Zapadnog Balkana", kaže za Pobjedu dr Bogosavljević.

Na pitanje koji problemi najviše pogađaju građane Crne Gore, nezavisno od političke orijentacije, Bogosavljević kaže da postoji veći broj pitanja koja se bave time i više načina da se to sazna.

"Lično, najviše volim kada se građanima ne nude problemi koje treba da ocijene ili rangiraju, već da sami kažu tri problema za koje smatraju da je njihovo rješavanje od najveće važnosti za Crnu Goru. Problem broj jedan je nezaposlenost, a broj dva nizak standard - odnosno niski prihodi. Nezaposlenost je jako dugo na prvom mjestu, danas to navodi 48 odsto građana, a niske plate se javljaju kao problem za 28 odsto građana. Potom se po značaju pominju kriminal, korupcija itd", reka je on.

Ono što upada u oči je da dva najznačajnija problema imaju suprotno kretanje - za 5 godina ,,nezaposlenost“ kao najznačajniji problem je u novembru 2013. pominjalo 65 odsto građana, a sada 45 odsto. Suprotno je kretanje broja onih koji pominju standard i plate gde se vidi rast sa 15 na 28 odsto u istom periodu. Ovo je naravno lako objasniti - kada se nema posao onda se ne razmišlja o plati, ali samo dok se ne dobije posao.

Govoreći o odnosu snaga političkih struktura u zemlji, Bogosavljević kaže da je opstanak iste ili gotovo iste vladajuće koalicije i uporna nastojanja iste ili gotovo iste garniture u opoziciji – jedna od karakteristika koja u Crnoj Gori dugo traje.

"Kada se ocjenjuju ličnosti, ima dosta onih koji uživaju simpatije građana, ali kada se traži osoba od najvećeg povjerenja, onda je tu neprikosnoven - Milo Đukanović. Slično je i sa strankama: puno opozicionih stranaka ima vidljivost, ali i velike oscilacije - kao da se opoziciono biračko tijelo pomjera od jednih ka drugima i nazad. Nasuprot njih je vlast, gdje DPS ima stabilno i lojalno biračko tijelo, te iako nema natpolovične rejtinge ipak je ubjedljivo pojedinačno najjača stranka i teško može biti ugrožena bez ozbiljnih programskih i političkih konsolidacija na opozicionoj strani", rekao je on.

Bogosavljević navodi da je u proteklih godinu dana DPS stabilan sa izuzetno visokim stepenom lojalnosti birača i kreće se u rasponu između 37 i 41 odsto opredijeljenih birača.

"Već duže se na drugom mjestu smenjuju DF i Demokrate pri čemu je posljednjih par mjeseci jasno uočen trend rasta Demokratskog fronta i pad Demokrata", kaže on.

Pobjeda

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.