Ništa od pruge Pljevlja-Bijelo Polje-Berane bar do 2035-te

Strategija razvoja saobraćaja

Ništa od pruge Pljevlja-Bijelo Polje-Berane bar do 2035-te

Gradnja pruge Pljevlja-Bijelo Polje-Berane, o kojoj je govoreno decenijama unazad, nije predviđena Strategijom razvoja saobraćaja u Crnoj Gori za period od 2019. do 2035. godine, koju je nedavno usvojila Vlada.

Najviši državni zvaničnici više od tri decenije obećavaju prugu do Pljevalja, ali je izostavljena iz posljednjeg Vladinog dokumenta, iako se njena gradnja pominje u Strategiji razvoja željeznice u Crnoj Gori, ali i u Prostornom planu Opštine, pišu Vijesti.

Prošle godine tokom posjete Kosovu crnogorski ministar saobraćaja i pomorstva Osman Nurković pominjao je izgradnju pruge Pljevlja-Bijelo Polje-Berane kao jedan od regionalnih projekata za koji je Crna Gora zainteresovana da predstavi evrospkim partnerima.

Crna Gora ima 250 kilometara željeznica od kojih je 225 kilometara elektrificirano.

Institut za građevinarstvo uradio je Studiju opravdanosti i idejnog rješenja za izgradnju željezničke pruge Pljevlja-Bijelo Polje-Berane-granica s Kosovom. Izmjenama i dopunama prostornog plana iz 2000. godine, prostornim planom Opštine Pljevlja i Strategijom razvoja saobraćaja iz 2006. godine, prepoznata su tri koridora za povezivanje Pljevalja sa prugom Beograd-Bar i to preko Prijepolja, Priboja i Ravne Rijeke.

Prema projektu, koji je koštao oko 300.000 eura, izgradnja dionice Pljevlja-Bijelo Polje (Ravna Rijeka), koštala bi 745 miliona eura, a dionica Bijelo Polje-Berane do granice sa Kosovom 540 miliona.

Prema studiji opravdanosti, dužina trase od Pljevalja do Bijelog Polja iznosila bi oko 60 kilometara. Dužina tunela iznosila bi približno 20 kilometara, što čini trećinu dužine trase, koja bi imala od 9 do 14 odsto mostova.

Za izgradnju kraka pruge prema Prijepolju, kojeg nema u prostornom planu Crne Gore, prije šest godina bila je zaintereosovana ruska kompanija Sfera koja je namjeravala da gradi i cementaru u Pljevljima.

Iz te kompanije nijesu pristajali da grade cementaru bez pruge, jer je drumski transport cementa neisplativ.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.