Volonteri iz SAD-a biće podrška nastavi engleskog jezika u crnogorskim školama
Foto: Ministarstvo prosvjete

Potpisan Memorandum između Ministarstva prosvjete i Peace Corps-a

Volonteri iz SAD-a biće podrška nastavi engleskog jezika u crnogorskim školama

Ministar prosvjete dr Damir Šehović i direktorica programa Peace Corps za Albaniju i Crnu Goru, Kejt M. Beker potpisali su danas Memorandum o razumijevanju između Ministarstva prosvjete i Peace Corps-a kojim će od januara 2020. godine volonteri ovog programa, podržanog strane od Vlade SAD-a, pružati podršku u realizaciji nastave engleskog jezika u crnogorskim školama.

Kako je saopšteno i Ministarstva prosvjete, prvih 12 volontera će doputovati u Crnu Goru 2020. godine i biti raspoređeni u tri odabrane oblasti u zemlji, na period od dvije godine. Druga grupa od 12 volontera trebalo bi da stigne u Crnu Goru 2021. godine. 

Ovom prilikom Šehović je rekao da se ovaj projekat u potpunosti oslanja na politiku Ministarstva kada je u pitanju izučavanje stranih jezika, te podsjetio da je kroz reformu obrazovanja engleski jezik uveden u vrtiće, kao i da se od školske 2017/2018. godine otpočelo sa projektom izvođenja dijela nastave na engleskom jeziku u određenim osnovnim školama, a namjera je da se taj broj poveća. 

649797161106137662929011522590588122431488n

Istakavši da saradnja sa Peace Corps-om predstavlja dio napora da se izučavanje engleskog jezika u školama podigne na veći nivo

Ministar je zahvalio predstavnicima ovog programa zbog interesovanja za djelovanje u Crnoj Gori.

Beker je zahvalila zbog otvorenosti Ministarstva prosvjete za saradnju i iskazanu spremnost za investiranje u buduće lidere.

Ona je objasnila da će u učionici, zajedno sa nastavnicima, volonteri učestvovati u kreiranju časova kao i inovativnih pristupa učenju. Izvan učionice, kako je istakla, oni će voditi letnje kampove, sportske turnire i slične aktivnosti čiji je cilj osnaživanje omladine. 

Beker je rekla da je obišla 11 škola u 6 opština u Crnoj Gori i uvjerila se u entuzijazam nastavnog osoblja i učenika za ovakav vid učenja stranog jezika. Ona je zaključila da pored podrške učenju engleskog jezika, ovaj projekat predstavlja i most između naroda SAD-a i Crne Gore. 

Šef Odjeljenja za medije i kulturu Ambasade SAD u Crnoj Gori Džef Adler rekao je da SAD već nekoliko godina aktivno podržava programe učenja engleskog jezika u Crnoj Gori.

On je podsjetio da je Ambasada putem Access programa do sada obezbijedila vannastavne aktivnosti učenja engleskog jezika i kulturne razmjene u Nikšiću, Podgorici i Rožajama. Oko 100 učenika iz tih opština je učestvovalo ili učestvuje u ovom programu. 

6446033511061377095956737679555018789224448n

Adler je rekao da se nada da će Access program, koji sprovodi Udruženje nastavnika engleskog jezika Crne Gore ELTAM, biti pokrenut u još jednoj opštini ove godine. 

Ocjenjujući da program Peace Corps-a dopunjuje već započete aktivnosti na način što će djeca biti u prilici da uče engleski jezik upravo uz Amerikance koji će kao volonteri doći u Crnu Goru. 

Potpisivanju ovog memoranduma prethodilo je potpisivanje Sporazuma između Vlade Crne Gore i Vlade SAD-a u vezi sa programom Peace Corps u Crnoj Gori, u maju ove godine, a Memorandum koji je danas potpisan predstavlja još jednu potvrdu rastuće dinamike radnih kontakata, čiji je cilj unapređenje saradnje u oblasti obrazovanja i osnaživanje sveukupnih odnosa Crne Gore i SAD-a. 

Peace Corps je nepolitička agencija američke Vlade koja je osnovana 1961. od strane tadašnjeg predsjednika Džona F. Kenedija u cilju promovisanja mira i prijateljstva u svijetu.

U Crnoj Gori, volonteri će biti fokusirani na doprinos nastavi engleskog jezika i rad sa omladinom.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.