Prihod preduzeća 272,7 milona eura, skoro deset hiljada novozaposlenih
Foto:PR Centar

U prošloj godini

Prihod preduzeća 272,7 milona eura, skoro deset hiljada novozaposlenih

Prošla godina je za većinu crnogorskih privrednih subjekata bila značajno uspješnija od prethodne, a ostvareni rezultat nakon oporezivanja je iznosio 272,7 miliona eura i veći je za 82 odsto u odnosu na 2017. godinu.

To je saopšteno na završnoj pres konferenciji u okviru projekta „100 najvećih u Crnoj Gori“, povodom objave prvorangiranih u 25 kategorija 100 najvećih i promocije specijalne publikacije Poslovne novine - 100 najvećih u Crnoj Gori.

Projekat za unapređenje i promovisanje crnogorske privrede inicirala je kompanija BI Consulting u partnerstvu sa Ministarstvom finansija i Ministarstvom ekonomije, uz podršku Privredne komore Crne Gore i uz generalno pokroviteljstvo Societe Generale banke Montenegro.

Osnivač BI Consultinga, provajdera poslovnih informacija, Ratko Nikolić, kazao je da je, prema gotovo svim pokazateljima, za većinu privrednih subjekata, prošla godina bila značajno uspješnija od prethodne, a u prilog tome tome, kako je dodao, govore i podaci na nivou cijele privrede.

„Ostvareni prihodi su za 4,6 odsto veći i iznosili su 8,89 milijardi eura. Ostvareni rezultat nakon oporezivanja iznosio je 272,7 milona eura i veći je za 82 odsto. Broj zaposlenih u preduzećima je rastao za 8,8 odsto, odnosno za skoro deset hiljada zaposlenih i prema dostavljenim ispravnim podacima prosječno je iznosio 122.128 zaposlenih“, naveo je Nikolić, prenosi PR Centar.

On je dodao da je broj preduzeća koja su ostvarila dobit veći za 6,2 odsto.

„Prihode preko milion eura ostvarilo je 1.226 preduzeća, što je 4,5 odsto više nego prošle godine. Neto dobit veću od stotinu hiljada eura ima 887 preduzeća, što je 12 odsto više nego prošle godine. 332 preduzeća imaju preko 50 zaposlenih, što je 25 preduzeća više nego prošle godine, odnosno 8,1 odsto“, objasnio je Nikolić.

On je naglasio da je broj predatih ispravnih finansijskih izvještaja za poslovnu 2018. godinu veći za 10,5 odsto u odnosu na prethodnu.

„To je dominantno posljedica veće poslovne aktivnosti i povećanja broja preduzeća, ali i podizanja kulture finansijskog izvještavanja, što je i jedan od ključnih ciljeva našeg projekta“, istakao je Nikolić.

On je kazao da je po postignućima u kategoriji mikro preduzeća lider po prihodu bio FLY MONTENEGRO TRAVEL, po dobiti GUFO i po broju zaposlenih HALOTAKSI.

„U kategoriji malih preduzeća lideri su bili MIVIS (prihod), DOMEN (dobit), SECURITAS MONTENEGRO (broj zaposlenih). U kategoriji srednjih preduzeća to su INA-CRNA GORA (prihod), ZETAGRADNJA (dobit), TOBACCO S PRESS (broj zaposlenih). A u kategoriji velikih preduzeća lider po prihodu i dobiti je ELEKTROPRIVREDA Crne Gore, a po broju zaposlenih VOLI TRADE“, naveo je Nikolić.

On je dodao da je u djelatnosti telekomunikacija lider CRNOGORSKI TELEKOM, trgovine VOLI TRADE, hotelijerstva BUDVANSKA RIVIJERA, upravljanja nekretninama DELTA M CG, revizije i računovodstva FINANCE PLUS, građevine BEMAX, a u djelatnosti hrane i pića MESO-PROMET.

„U djelatnosti ostala proizvodnja i prerada lider je RUDNIK UGLJA, u IT sektoru COMTRADE DISTRIBUTION, nafta i derivati JUGOPETROL, u farmaciji GLOSARIJ, medicinskim uslugama INSTITUT dr Simo Milošević, a priznanje za najveću rastuću kompaniju dobio je VOLI TRADE“, rekao je Nikolić.

Državni sekretar u Ministarstvu finansija, Nemanja Katnić, istakao je da je projekat već ostvario prve zacrtane ciljeve, da su evidentni značajni rezultati svih napora i ulaganja, registrovan rast Bruto domaćeg proizvoda, a bilježi se, kako je dodao, rast domaće ekonomije, unapređenje poslovne klime, i povećanje broja malih i srednjih preduzeća.  

„Kroz razne programe za unapređenje privrednog sektora, promocije i reforme, unapređenje poslovnog ambijenta, obezbjeđivanje podrške kroz budžetska izdvajanja, povoljne kreditne aranžmane i bespovratna sredstva iz evropskih pretpristupnih fondova, stvaraju se preduslovi za bolje poslovanje već postojećih, ali i stvaranje novih malih i srednjih preduzeća, koja čine okosnicu privrede jedne zemlje“, pojasnio je Katnić.

On je istakao da je povećanje broja preduzeća koja prihoduju preko million eura iz godine u godinu takođe signal da mjere koje se preduzimaju daju rezultate i time Crnu Goru stavljaju u red država u kojima je uspješno poslovanje praksa.

Generalni direktor Direktorata za investicije, razvoj malih i srednjih preduzeća i upravljanje EU fondovima u Ministarstvu ekonomije, Radosav Babić, kazao je da se, kroz podršku privednicima, teži da se poveća produktivnost, smanji nezaposlenost i intenziviraju investicione aktivnosti, što sveukupno utiče na privredni rast i regionalni razvoj Crne Gore.

Babić je rekao da je jedan od primarnih prioriteta Ministarstva ekonomije podrška malim i srednjim preduzećima, kao i da kroz definisanje strateškog okvira, u koordinaciji sa ostalim institucijama i kroz pružanje finansijske i nefinansijske podrške za preduzeća, pokušavaju da dodatno motivišu preduzetnike.

“U želji da osiguramo  kontinuitet započetih reformi za podršku razvoja preduzetništva, u ovoj godini smo usvojili Program za unapređenje konkuretnosti privrede, koji kroz deset programskih linija obezbjeđuje finansijsku i nefinansijsku podršku, kroz dodjelu subvencija u ukupnom iznosu od 1,640 miliona eura“, rekao je Babić.

PR Centar

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.