Zdenka Popović

Popović kritikuje program ekonomskog državljanstva

"Oni koji imaju novac lako do državljanstva, oni koji 20 godina žive u CG teško"

Ekonomsko državljanstvo koje Vlada planira da uvede od prvog januara naredne godine, izaziva podozrenje i domaće i međunarodne javnosti. Ovo iz razloga što država koja nema jake institucije, a koje su uz to podložne političkom uticaju, može postati sigurna luka za sumnjive investitore i novac koji dolazi sa raznih ofšor destinacija, ocijenila je poslanica Demokratske Crne Gore Zdenka Popović.

Popović kaže da je tačno da ekonomsko državljanstvo u pravno uređenim državama donosi puno benefita jer se unapređuje ekonomski i poslovni ambijent, i uz dotok kapitala i uvođenje novih tehnologija stvara se mogućnost za otvaranjem novih radnih mjesta što značajno poboljšava životni standard građana. Međutim, po njenom mišljenju, Crna Gora nije pravno uređena država, njene institucije su zarobljene.

"Korupcija i organizovani kriminal se vezuju za najviše nivoe vlasti i u takvim uslovima je potpuno opravdana zabrinutost i rezerva EU o programu ekonomskog državljanstva.Građane Crne Gore treba posebno da zabrine konstatacija da će ovaj program biti razmotren u Izvještaju o mehanizmu za suspenziju bezviznog režima. Na ovaj način bi svi građani postali taoci nerazumnih odluka Vlade Crne Gore. Vlada koja ne vodi računa o interesima svojih građana već im je važniji interes počasnih građana i biznismena protiv kojih se vode postupci u njihovim matičnim državama, a postoji sumnja da su upravo takvi investitori zainteresovani za sticanje ekonomskog državljanstva. Podsjećam, građani koji više od 20 godina žive u Crnoj Gori i svi oni koji posjeduju naslijeđenu imovinu ne mogu dobiti državljanstvo Crne Gore bez izuzetno složene procedure, a svi oni koji imaju novac mogu kupiti državljanstvo po skraćenom postupku, nezavisno od toga gdje žive i čiji su državljani", navela je poslanica Demokrata.

Naglašava da dosadašnje iskustvo, kada je u pitanju dodjela državljanstva Crne Gore, ukazuje da su isto po skraćenom postupku stekli bivši premijer Tajlanda, Šinavatra, bez obrazloženja i saznanja o njegovim državnim ili ekonomskim zaslugama.

"Malezijski biznismen, Vei Seng Pua, dobio je državljanstvo kao osoba od posebnog značaja za državne interese Crne Gore i pored činjenice da je u Las Vegasu bio uhapšen zbog nezakonitog klađenja. Nekadašnji palestinski ministar bezbjednosti, Mohamed Dahlan, je takođe dobio državljanstvo Crne Gore, bez obzira na činjenicu da je optužen za pronevjeru novca iz državnih fondova, i to na lični zahtjev Mila Đukanovića uz obrazloženje da je Dahlan veliki podržavalac crnogorske nezavisnosti. Isti ima i državljanstvo Srbije što mu nije bila prepreka da dobije i crnogorsko državljanstvo.Sve ovo navodi na sumnju da ekonomsko državljanstvo mogu dobiti osobe koje bi mogle nanijeti neprocjenjivu štetu ugledu države i interesima građana Crne Gore. Posebna je priča što u ovakvim uslovima dodjela ekonomskog državljanstva može biti nepremostiva prepreka na putu ka EU", zaključila je Popović.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.