Srbija teško podnosi nezavisnost Crne Gore

Šćekić za DN

Srbija teško podnosi nezavisnost Crne Gore

Srbija mora da se navikne na činjenicu da su sve države koje su bile u sastavu nekadašnje Jugoslavije sada samostalne, da imaju svoje interese, svoju spoljnu politiku. Takođe, mora da prihvati da je okružena zemljama članicama NATO pakta, među kojima je i Crna Gora, čiju nezavisnost, samostalnost u donošenju odluka, još uvijek očito teško podnosi, kazao je za Dnevne novine beogradski novinar i publicista Jakša Šćekić.

Podsjećamo, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić juče je zbog crnogorske podrške članstvu Kosova u Interpolu jasno saopštio da je Podgorici, kao i Makedoniji, Priština bliža od Beograda, te da će se prema toj činjenici odnijeti “ozbiljno i odgovorno”.

Oglasio se i ministar odbrane Aleksandar Vulin, poručujući da bi trebalo preispitati odnose sa Crnom Gorom, te da “prijateljstvo sa Srbijom treba zaslužiti”

Za Šćekićate izjave su namijenjene domaćoj javnosti i nemaju veliki uticaj na građane niti Crne Gore, niti Srbije.

“Mislim da Srbija u ovom trenutku ima mnogo veći problem u odnosima na relaciji Beograd-Priština, naročito sada kada su takse na robu iz Srbije porasle 100 procenata, nego što je to glasanje za članstvo Kosova u Interpol. Ovo sa taksama je veliki problem i za Beograd i za Prištinu. Mislim da je ovo što je Priština uradila samoubistveni potez, iako je razumljivo da budu revoltirani poslije onoga što se dogodilo u Dubaiju. Nije problem Interpol, već odlaganje vizne liberalizacije, što Priština pokušava da izdejstvuje. Dakle, to je ono što ih je najviše pogodilo u čitavoj ovoj priči. Što se tiče zapaljive retorike iz Beograda ka državama regiona, primijetićete da se vrte u krug. U jednom periodu je to bilo usmjereno prema Hrvatskoj, pa prema Makedoniji, onda prema Crnoj Gori… Sve te poruke, ma kako to izgledalo sa strane, su više za unutrašnju upotrebu. Vidjeli ste kako je srpski šef diplomatije nediplomatski reagovao i prozivao austrijskog kancelara. I to je sve uradio državi koja je predsjedavajuća EU i za čijeg mandata očekujete da otvorite tri poglavlja”, ističe Šćekić.

Šćekić takođe ističe da Srbija ne smije da zaboravi da Crna Gora u pristupu Evropskoj uniji polako redefiniše i prilagođava spoljnu politiku, politici EU, što Beograd još ne radi.

Komentarišući odnose Crne Gore i Srbije u posljednjih nekoliko mjeseci, Jakšić kaže da je bilo dosta nesporazuma i teških riječi nakon zabrane četvorici srpskih intelektualaca da dođu u Crnu Goru i, zajedno sa istomišljenicima ovdje, slave takozvanu Podgoričku skupštinu.

“Svi su se u Srbiji bavili time što im je zabranjen ulaz, a ni jedan medij nije govorio zašto se to zapravo dogodilo, odnosno niko nije pobrojao primjere negacije crnogorske državnosti, crnogorske nacije koju su ta lica negirali. Ima tu i još jedan problem, ni mnogi Crnogorci koji žive i rade u Beogradu nikako da shvate da je Crna Gora nezavisna država, i tačka. Ne mogu oni da se bave Crnom Gorom kako kome padne na pamet, a da sve to rade stotinama kilometara daleko iz Podgorice”, ocjenjuje Šćekić.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.