Wikipedija, HRW i još sedam organizacija tužile  NSA
Sjedište agencije u Fort Midu, u Merilendu

Zbog prisluškivanja komunikacija na internetu

Wikipedija, HRW i još sedam organizacija tužile NSA

Wikipedia Foundation predala je tužbu protiv američke Nacionalno bezbjednosne agencije (NSA) i američkog Odsjeka za pravdu (DOJ) zbog prisluškivanja komunikacija na internetu i kršenja američkih zakona o slobodi govora.

Tužba je podignuta dvije godine nakon afere u kojoj je bivši službenik agencije NSA Edvard Snouden objavio tajne podatke o prisluškivanjima širom svijeta.

Pored Wikipedia Foundationa, tužbu protiv NSA podnijelo je još osam organizacija i to Human Rights Watch, Amnesty International USA, National Association of Criminal Defence Lawyers, Global Fund for Women, Rutherford Institute, The Nation Magazine, PEN American Center i Vašingtonski ured Latinske Amerike.

Advokat Patrick Toomey je izjavio da je NSA prisluškivanjima ugrozila prava pojedinaca na slobodu govora i da oni sada prilikom korištenja interneta strahuju od toga da ih neko prati.

Jedan od osnivača Wikipedije Jimmy Wales je za list "New York Times" izjavio da je cilj ove tužbe da se prestane s tim masovnim programom praćenja, te da se zaštite prava korisnika Wikipedije i interneta širom svijeta.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.