Zemljotres na dubini od 751 kilometar zbunio naučnike
Ilustracija

Zemljotres na dubini od 751 kilometar zbunio naučnike

Zemljotres koji se dogodio nevjerovatnih 751 kilometara ispod površine Zemlje najdublji je zabilježen do sada, otkrili su naučnici. Potres je zabilježen u donjem dijelu omotača jezgra, zoni u kojoj su naučnici smatrali da je nemoguće da dođe do pomjeranja.

Izuzetno dubok zemljotres zabilježen je ispod udaljenih ostrva Bonin (poznatih i kao Ogasavara), grupi od preko 40 ostrva koja se nalaze između Marijanskih ostrva i Japana, 2015. godine, kao potres koji je uslijedio posle zemljotresa u regionu jačine 7,9 stepeni po Rihterovoj skali.

Ovaj duboki potres nije mogao da se osjeti na površini, već je samo osjetljiva oprema mogla da ga zabilježi.

Potres je registrovan na dubini od 751 kilometar u donjem mantlu, odnosno omotaču jezgra – zoni za koju su seizmolozi smatrali da je nemoguće da se dogode zemljotresi.

Podaci o ovom potresu prvi put su objavljeni u junu u časopisu Geofizikal risrč leters (Geophisical Research Letters), a otkrili su ga istraživači koji su koristili tokijski napredni haj-net niz seizmičkih stanica. No još uvjek nije postignut konsenzus među naučnicima o tačnoj dubini potresa.

Pod ekstremnim pritiskom i temperaturama koje se nalaze u donjem omotaču zemljinog jezgra, mnogo je manja vjerovatnoća da će se stijene lomiti kada ih pogodi iznenadno oslobađena energije, ali se savijaju pri udaru.

Možda naučnici nisu utvrdili tačnu granicu slojeva

Mantl ili omotač jezgra je debela ljuska, sastavljena od gustih stijena, koja okružuje spoljnje tečno jezgro, a nalazi se direktno ispod relativno tanke Zemljine kore.

Proteže se do 2.900 kilometara dubine. Na osnovu rezultata seizmoloških istraživanja mantl je podijeljen na više slojeva – gornji omotač (33-410 km), donji omotač (660-2.891 km), i na dnu posljednjeg nalazi se tzv. "De" sloj promjenljive debljine.

Takva materija se, međutim, ne ponaša uvjek kako bi trebalo, navodi Pamela Barnli, profesorka geomaterijala na Univerzitetu Nevada u Las Vegasu u izjavi za Live Science, prenosi Raša tudej.

Većina zemljotresa se dešava u kori i gornjem omotaču, na dubini od 100 kilometara. Minerali u kori imaju manji kapacitet da se savijaju prije lomljenja zbog svoje hladne i krhke prirode, objasnila je Barnli.

Ona je takođe rekla da su minerali u kontinentalnoj kori možda hladniji od okolnih stijena, što znači da se ne ponašaju kako se očekuje pri takvom pritisku.

Duboki potresi predstavljaju misteriju za naučnike, iako je jedna teorija da granica između gornjeg i donjeg zemljinog omotača možda nije tamo gdje seizmolozi misle da jeste, rekla je za Live Science Hajdi Hjuston, geofizičarka sa Univerziteta Južne Kalifornije.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.