Policajci nemaju redovne ljekarske preglede i kontrole
Ilustracija

Policajci nemaju redovne ljekarske preglede i kontrole

U Odjeljenju bezbjednosti Kotor ne sprovode se redovni ljekarski pregledi, niti kontrola psihičkog stanja policajaca u određenim intervalima, ustanovio je Zaštitnik ljudskih prava i sloboda, odnosno Nacionalni preventivni mehanizam (NPM) nakon nenajavljene posjete ovom Odjeljenju.

“Sagledavajući ispunjenost ranije datih preporuka timu je saopšteno da nijesu imali incidentnih situacija u prethodnom periodu koje bi zahtijevale psihološku pripremu ili eventualno podršku nakon neke akcije. Takođe, kao što je NPM ranije ustanovio, ne sprovode se redovni ljekarski pregledi, niti kontrola psihičkog stanja policajaca u određenim intervalima, zavisno od pozicije na kojoj se nalaze. Zaštitnik kao NPM ističe da je bitna podrška kako psihološka, koja može biti individualna, tako i od kolega i nadređenih, koji će prepoznati problem kod kolege”, navodi se u izvještaju NPM-a,prenose Dnevne novine.

Zbog toga je konstatovano da nije ispunjena ranije data preporuka da se nakon incidentnih situacija obezbijedi psihološka podrška policijskim službenicima.

U kotorskom Odjeljenju bezbjednosti sistematizacijom je predviđeno 51 mjesto dok je popunjeno 44, a službenici su trenutno preopterećeni posebno usljed problema sa korona virusom, navodi se u izvještaju.

Tim NPM-a posjetio je OB Kotor 20. oktobra tekuće godine, a obilazak je bio nenajavljen. Ovaj tim je utvrdio da nijesu ispoštovane ranije date preporuke da se preispita potreba za dodatnim zapošljavanjem službenika.

Od ranije datih preporuka ispunjene su sljedeće: obezbijeđeno je adekvatno prirodno osvjetljenje u prostorijama za zadržavanje, električni ormar je obezbijeđen i zaključan, pribavljena je oprema za rad prilagođena vremenskim uslovima.

Od početka godine do 20. oktobra sredstva prinude korišćena su u šest slučajeva.

“U svakom pojedinačnom slučaju sačinjena je zabilješka o upotrebi sredstava prinude, koja je dostavljena nadležnom starješini na ocjenu i dalje postupanje i svaka je ocijenjena kao opravdana”, stoji u izvještaju.

Konstatovano je da se registri vode uredno, a navodi se da je od početka godine do dana posjete ukupno 184 lica lišeno slobode, a zadržano 41 lice.

Kada je riječ o obavještenju o pravima zadržanog lica, uvidom u izuzete dosije zadržanih lica utvrđeno je da se u svakom slučaju ne konstatuje u obrascu koji je predviđen za potvrđivanje prijema Informativnog lista nikakva konstatacija u vezi sa prijemom (“odbio da primi”, odnosno “potpis zadržanog lica” ukoliko je prihvatio da primi).

“Čime se ne može jasno utvrditi da li je lice upoznato sa svojim pravima”, navodi se u izvještaju.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.