Za godinu dana više od 10.000 objava o Crnoj Gori iz Srbije
Digitalni forenzički centar

DFC objavio rezultate o istraživanju regionalnih medija

Za godinu dana više od 10.000 objava o Crnoj Gori iz Srbije

Jednogodišnje istraživanje Digitalnog forenzičkog centra (DFC), kojim je obuhvaćeno 10.630 tekstova sa ključnom riječju Crna Gora daje uvid koji su to narativi i u kojoj mjeri plasirani putem najčitanijih srbijanskih portala u Crnoj Gori.

"Analiza je pokazala da su u prethodnih 12 mjeseci portali Alo, Espreso, Blic, Srbija danas, Kurir, Informer i Novosti u kontinuitetu bili najčitaniji srbijanski mediji u Crnoj Gori, ali u isto vrijeme oni koji su širili sadržaj upitnog kvaliteta", navodi se u saopštenju DFC-a.

Brojobjavarazvrstanpomedijima

Broj objava razvrstan po medijima, Foto: DFC

Ističu da svakodnevno izvještavanje medija iz Srbije o Crnoj Gori ne bi bilo ni po čemu specifično da ta izvještavanja nijesu obilovala dezinformacijama, lažnim vijestima, senzacionalističkim naslovima i narativima kojima se obraćaju širokoj čitalačkoj publici.

Analizirani mjesečni medijski pregledi su pokazali i to da su portali iz Srbije itekako čitani u Crnoj Gori, što dodatno zabrinjava zbog mogućnosti manipulisanja crnogorskim javnim mnjenjem.

Rasporedtekstovapomjesecimaumedijima

Raspored tekstova po mjesecima u medijima, Foto: DFC

"Iako su crnogorsku društveno političku scenu ove i protekle godine obilježili krupni događaji: usvajanje Zakona o slobodi vjeroispovijesti, litije izazvane tom odlukom, korona virus i parlamentarni izbori koji su sa sobom nosili niz novih narativa, negativni narativi o našoj državi skoro svakodnevno su lansirani", pojasnili su iz DFC-a i dodali da je najčešći narativ to da je Crna Gora kriminalna i zarobljena država čime se kako naglašavaju želi poslati poruka da kriminalne aktivnosti u regionu potiču iz naše države, i da sva zlodjela koji ona rade imaju uporište u Crnoj Gori, koja je pritom i zarobljena država..  

Neke od poruka koje se isčitavaju i koje sugerišu o lošem stanju u Crnoj Gori su da su državne institucije zarobljene jer u njima vlada korupcija i nepotizam, crnogorski režim ne poštuje ljudska i vjerska prava i nastoji stvoriti privatnu državu.

"Narativ koji mjesecima puni stupce srbijanskih medija, a na značaju je posebno dobio održavanjem litija, odnosi se na ugroženost i obespravljenost Srba u Crnoj Gori, te izjavama da će država Srbija uraditi sve da ih zaštiti od diskriminacije crnogorskog režima. Pored zaštite srpskog naroda potencirana je pomoć i podrška srpskim svetinjama u Crnoj Gori, koje crnogorski režim, kako tvrde, namjerava da otme", rekli su iz DFC-a.

Top5narativa

Top 5 narativa, Foto: DFC

Ključni događaji kroz prizmu medija iz Srbija

Usvajanjem Zakona o slobodi vjeroispovijesti, održavanjem litija i dešavanjima u Budvi potenciran je narativ da je Crna Gora nestabilna dražava i da može doći do nemira i građanskog rata, te da crnogorski režim sprovodi represiju.

Na dnevnom nivou je izvještavano da crnogorska vlast izvodi policiju da hapsi, prebija i progoni vjerni narod i sveštenike, da ne dozvoljava izražavanje stavova na društvenim mrežama, te da se na svaki način obračunava sa neistomišljenicima. U cilju jačanja tog narativa na meti medija bila je i Vojska Crne Gore koju vlast, navodno, izvodi na ulice da spriječi litije.

"Ni pandemija korona virusa koja je pogodila planetu nije utišala ton srbijanskih online medija, štaviše plasirane su vijesti da su crnogorske vlasti nesposobne da se izbore sa virusom i da Crna Gora krije da ima inficiranih kovida. Činjenica da smo zemlja koja je posljednja u Evropi prijavila slučajeve zaraze i prva postala korona fri destinacija nije spriječila srbijanske tabloide da nastave hajku objavljujući da ne posjedujemo laboratoriju i ne radimo PCR testove. Ni demantiji Instituta za javno zdravlje i Vlade CG nisu ih zaustavili u namjeri da osujete uspjeh Crne Gore u borbi sa novim korona virusom, izričiti su iz DFC-a.. 

U vrijeme pojave korona virusa i mjera NKT-a donijetih zarad sprečavanja njegovog širenja, u prvi plan je istaknut narativ da je korona virusa samo izgovor vlasti da zaustavi njihovo održavanje.

Uticaj negativne kampanje na slabljenje turističke privrede

"I turistička privreda Crne Gore koja je godinama unazad, po ustaljenoj matrici, na udaru srpskih medija našla se u klinču dezinformacija i lažnih vijesti. Međutim, epidemiološka situcija i mjere donijete usljed pojave korona virusa dodatno su produbile i pojačale kampanju urušavanja imidža Crne Gore kao turističke destinacije. Negativna propaganda ogledala se u pozivanju srpskih državljana da ne idu u Crnu Goru na ljetovanje jer tamo bukti korona, jer su plaže prazne, a cijene izuzetno visoke, a glavni adut bio je da su srpski turisti u CG nepoželjni. Odluku o neotvaranju granica sa Srbijom zbog loše epidemiološke situacije u toj zemlji i rizika od importacije virusa, srbijanski portali su označili kao politički motivisanu odluku koja izaziva dalje tenzije na relaciji Podgorica – Beograd", zaključuje se u saopštenju.

.

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.