Parkovi Dinarida postavili kante za separatno odlaganje otpada u Plužinama

Parkovi Dinarida postavili kante za separatno odlaganje otpada u Plužinama

Parkovi Dinarida su u saradnji sa Opštinom Plužine i DOO Komunalno Plužine postavili na više lokacija u toj opštini kante za separatno odlaganje otpada po principu suva i mokra kanta. Kante su postavljene kao završna aktivnosti šestomjesečnog projekta ,,Odvajajmo otpad zajedno” koji su Parkovi Dinarida realizovali u saradnji sa Opštinom Plužine i DOO,,Komunalno Plužine”.

Cilj projekta je bio da se kroz podršku realizaciji Lokalnog plana upravljanja komunalnim i neopasnim građevinskim otpadom u opštini Plužine za period 2016. - 2020. godina edukuju građani o potrebi selektivnog odlaganja otpada, kao i da se unaprijedi komunalna infrastruktura postavljanjem kanti za suvu i mokru frakciju otpada,saopšteno je iz Parkova Dinarida.

Naime, kako je dosadašnja praksa u Crnoj Gori pokazala da je sakupljanje otpada po principu primarne selekcije u više kanti, za PET, staklo, papir, metal i ostali otpad, neefikasno i da se kao krajnji rezultat dobije uglavnom samo miješani otpad u svakoj od njih, novi Državni plan upravljanja otpadom je predvidio uvođenje novog sistema tzv. sistema dvije kante za separatno sakupljanje suve i mokre frakcije (kanta ili kontejner, manje ili veće zapremine).

mokra

"Ovaj sistem podrazumijeva obavljanje primarne selekcije, tj. razdvajanja otpada na mjestu njegovog nastanka, u dvije kante:  SUVA KANTA - zajedničko odvajanje primarno selektovanih materijala kao što su papir, karton, plastika, staklo, guma, metal, tekstil i slično, MOKRA KANTA - odvajanje ostalog otpada koji je po svom sastavu uglavnom mokar zbog prisustva ostataka od hrane, materijala organskog porijekla, baštenskog otpada, proizvoda za higijenu i slično", saopšteno je.

suva

 

Stoga je kroz projekat unapređena komunalna infrastruktura u Opštini Plužine kroz nabavku i postavljanje 22 kante za selektivno odlaganje otpada, odnosno suvu i mokru komponentu. Kante su vidno označene naljepnicama/posterima na kojima se nalaze informacije o vrsti otpada koja se u njima odlaže.

Kante za selektivno odlaganje otpada su postavljene na 11 lokacija: Osnovna škola ,,Braca Topalovic; Đacki dom; Vrtić “Jaglika Adžić”; Market Idea; Market Aroma; Naselje Rosulje;  Zgrada Opštine Plužine; Dom zdravlja;  Centar za kulturu Plužine; Pošta; Park prirode Piva

Pored novih kanti, otpad se može odvajati i na postojećim lokacijama kontejnera koji se nalaze pored marketa Idea, marketa Aroma, u ulici Marka Kulića pored nove zgrade, u ulici Baja Pivljanina, kao i u naselju Rosulje. Svi kontejneri za tu namjenu su označeni odgovarajućim posterima za suvu i mokru frakciju otpada čime su stvoreni uslovi za uspostavljanje sistema primarne selekcije na principu dvije kante – suva i mokra.

Osim unapređenja komunalne infrastrukture, projektrom je u skadu sa Lokalnim planom upravljanja otpadom unaprijeđena i javna svijest po pitanju pravilnog odlaganja otpada, kažu iz Parkova Dinarida.

U tom cilju Parkovi Dinarida su pripremili i u saradnji sa Komunalnim predizećem Plužine distribuirali edukativni materijal (brošura i flajeri) pomoću kojih su građani Opštine Plužine  (kolektivni i individualni tip stanovanja) dobili sve potrebne informacije o značaju i potrebi primarne selekcije,  odnosno odvojenog sakupljanja komunalnog otpada i načinima kako i gdje to mogu uraditi na teritoriji Plužina. Edukativni materijal (flajeri) se distribuirao građanima dostavom uz račune za odvoz otpada, u poštanskim sandučićima i principu od “vrata do vrata”. Materijal je takođe distribuiran i učenicima Osnovne škole u Plužinama putem radionice edukativnog karaktera koje su se zbog novonastale situacije u državi izazvane virusom Covid 19 održala putem onlajn platforme google classroom.

"Cilj edukativnih aktivnosti i informativnog materijala je u prvom redu jačanje svijesti građana da na posredan način možemo da utičemo na smanjenje količine otpada u prirodi, doprinesemo uštedi energije, smanjenju zagađenja i trošenju prirodnih resursa kao i da zajedno naučimo više o značaju i potrebi selektivnog odvajanja otpada i da usvojimo navike za selektivno odlaganje otpada do trenutka kada one postanu zakonska obaveza", saopšteno je.

Projekat je realizovan  uz podršku Ministarstva održivog razvoja i turizma kroz Javni konkurs za finansiranje programa jačanja ekološke svijesti o potrebi uvođenja sistema odvojenog sakupljanja komunalnog otpada i trajao je 6 mjeseci.

 

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.