DF pokušava da ono što nije podržano na referendumu 2006.-te izdejstvuje revizijom Ustava
Miodrag Vuković, foto:PR Centar

Vuković o predlozima DFa

DF pokušava da ono što nije podržano na referendumu 2006.-te izdejstvuje revizijom Ustava

Demokratski front (DF) pokušava da ono što nije podržano na referendumu 2006. godine izdejstvuje revizijom Ustava Crne Gore. Predlog da se Crna Gora iz građanske države pretvori u federaciju naroda je neevropsko, nedemokratsko i neustavno rješenje, kazao je za Pobjedu predsjednik Ustavnog odbora i poslanik DPS-a Miodrag Vuković, komentarišući inicijativu DF-a za izmjene Ustava u dijelu definisanja statusa srpskog jezika kao službenog i trobojke iz 1905. godine kao narodne zastave.

DF je najavio da će predložiti skraćenje himne za posljednje dvije strofe, ali i neophodnost izbora predsjednika Vrhovnog suda, vrhovnog i specijalnog državnog tužioca u Skupštini, kao i opšti reizbor svih sudija.

Vuković je kazao da prijedlog nije još procesuiran Ustavnom odboru, ali kad bude, biće raspravljano o njemu.

"Raspravljaćemo, jer demokratija je susret različitih mišljenja. Ustavni odbor će plenumu saopštiti činjenični stav, a da bi se predlog kvalifikovao za drugi krug rasprave u parlamentu mora da dobije dvotrećinsku podršku", kazao je Vuković za Pobjedu.

On je kazao da su najavljeni prijedlozi u suprotnosti sa konceptom Ustava, poput onoga da se država građana pretvori u državu naroda.

"Uvođenje drugog službenog jezika u suprotnosti je sa konceptom građanske države", rekao je Vuković, ističući da pojedini prijedlozi DF-a "imaju dodirnih tačaka sa Ustavom“.

Naziv himne je, dodao je, razrađen u Zakonu o nacionalnim simbolima.

"Trebalo bi sagledati da li se pojedina pitanja mogu riješiti izmjenama zakona", rekao je Vuković.

On je kritikovao i najavu da su ustavne izmjene uslov da bi Demokratski front učestvovao i glasao za izborne reforme.

"Pokretanje postupka u ovom trenutku, kada radimo izborne zakone i kada se približavamo izborima, i napuštanje Odbora za reformu izbornog i drugog zakonodavstva ukoliko se ne prihvate ustavne izmjene, znači svjesnu blokadu demokratskih procesa", dodao je Vuković.

On je podsjetio da je "revizioni postupak veoma zahtjevan".

"Pojedina pitanja iz Ustava se ne mogu mijenjati dvotrećinskom podrškom u parlamentu, već podrškom tri petine građana koji imaju biračko pravo, što je više od 300 hiljada njih, a to je skoro nemoguće", dodao je Vuković.

Pobjeda

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.