Nova kategorizacija plaža: Za kućne ljubimce, aktivni turizam, izlete...
Foto: Ilustracija

Iz Morskog dobra najavljuju

Nova kategorizacija plaža: Za kućne ljubimce, aktivni turizam, izlete...

Nova kategorizacija plaža, izmjena i balansiranje cijena zakupa, kao i pravilo da se na kupalištima neće kao ranije šarenjeti reklamni suncobrani ili privremeni objekti koji odudaraju bojom i materijalima, samo su dio novina s kojima se ove godine ulazi u pripremu turističke sezone na Primorju, najavio je direktor Morskog dobra Predrag Jelušić.

On je kazao da se na osnovu strateških procjena došlo do potrebe da se uradi takozvana tematizacija plaža koje su podijeljene u 12 kategorija čime je pored postojećih, poput hotelskih i javnih, ponuda dopunjena dodatnim kao što su plaže za aktivni turizam, izletničke, zatim plaže za kućne ljubimce, nudiste, parti kupališta…

“Dakle, imaćemo cijelu paletu različitih kupališta u gotovo svim opštinama. Time smo napravili dobar pomak u ponudi. Navike gostiju se mijenjaju jer turisti ne žele da provode odmor samo na jednoj plaži. Žele da odu do nekog ostrva, da imaju organizovani fiš piknik. Podsjetiću da Ulcinj, recimo, ima prefiks aktivnog turizma, gdje ciljano dolaze gosti upravo zbog kajtsurfa kao vrste aktivnog odmora. Slično će biti sa ronilačkim plažama gdje će posjetioci imati priliku da uz licencirane ronioce i jasnu obuku imaju i taj aktivni segment na raspolaganju. U Boki, na primjer, imate lokacije za učenje vožnje čamaca na jedra, što je način da podstaknemo i taj dio nautičkog turizma”, kaže Jelušić.

Pri kraju tender za hotelske plaže

Prema njegovim riječima, ovakav model doprinijeće da se dođe do zakupa sa jasnom temom i jasno propisanim obavezama. Tako će, na primjer, na tenderu za određenu plažu, recimo sa kajtsruf sadržajem, moći da se javi zakupac koji ima opremu i licencu za tu vrstu djelatnosti.

Jelušić ističe da je pri kraju tender za hotelske plaže, a da će do kraja marta imati prve ugovore za kupališta ili da će, kako kaže, makar biti u drugom poluvremenu ugovaranja.

“Cilj nam je da do 1. maja sva ili većina kupališta budu kompletno spremna za doček gostiju”, kazao je prvi čovjek Morskog dobra.

Jelušić podsjeća da će od ove godine na osnovu Zakona o planiranju i uređenju prostora umjesto ranijeg trogodišnjeg startovati petogodišnji period zakupa plaža i kupališta.

“Vjerujemo da će to doprinijeti da zakupci budu odgovorniji prema prostoru, da će više ulagati u kvalitet ponude. Pri tome, zakonska novina je da svaki koji ispune uslove za izgradnju objekta dobija urbanističko-tehničke uslove, na osnovu kojih se radi idejni projekat za koji će se tražiti saglasnost kod gradskog arhitekte. Svi su ranije komentarisali da su privremeni objekti ružni u pogledu boja i materijala. Sada će gradski arhitekta dati sugestije, reći da dotjeraju boju, materijale i tek nakon saglasnosti se ide na realizaciju glavnog projekta, bilo daje to šank ili neki ugostiteljski objekat. Uglavnom, ove godine ne bi smjelo da se dogodi da na terenu bude improvizovanih objekata po nečijem ukusu, mimo propisanog i odobrenog”, navodi Jelušić.

Stotinu lokacija manje za privremen objekte

On se slaže sa ocjenom da će to biti dodatni napor za zakupce, ali će zauzvrat imati petogodišnji period prava korišćenja. Novina koju definiše pravilnik o uređenim kupalištima, koji je poslat Ministarstvu održivog razvoja i turizma na usaglašavanje, je ukidanje naplate za mobilijar nakon 17 sati.

“Bilo je neprijatnih situacija da se gostima pokuša naplatiti nakon navedene satnice puna cijena za korišćenje mobilijara što je bilo nepristojno i ostavljalo loš utisak. Isti pravilnik definiše da od ove godine nema reklamnih suncobrana, kabina za presvlačenje. Očekujemo da ćemo uskoro dobiti pravilnik usaglašen kako bi za adekvatnu pripremu sezone ostalo više vremena. Biće to zakupcima veći trošak, jer će morati da kupe suncobrane, ali vrijeme je da ružnu sliku eliminišemo”, naglašava Jelušić.

Dodaje da će ove godine, shodno planu za period 2019-2023. godine, biti stotinu lokacija manje za privremene objekte.

“Uglavnom su to objekti koji više nijesu bili primjereni ambijentu. U julu prošle godine je donijet pravilnik koji su to objekti; neće više biti dozvoljeni sladoledi na točenje, nizovi vitrina na šetalištima, roštilji samo ako ispunjavaju uslove pripreme hrane u unutrašnjosti. Inspekcija je na terenu da iskontroliše primjenu, a bivšim zakupcima lokacija koje nijesu prepoznate u ovom planu, prije mjesec-dva poslata su obavještenja”, kazao je on.

Zbog usvojenog povećanja cijena zakupa u Ulcinju i na Velikoj plaži, bilo je reakcije ugostitelja koji smatraju da su nameti preveliki. Jelušić, međutim, ističe da ne stoje takvi argumenti.

Naći dobru mjeru

“Moraju da prihvate činjenicu da ako zauzimaju veći prostor da treba da plate više. Tako će zakup na kupalištima, umjesto po dužnom, biti naplaćivan po kvadratnom metru i to euro za kvadrat. Time će biti izjednačeni svi zakupci na Velikoj plaži”, naveo je on.

Dodao je da je namjera bila da se napravi fer odnos na području kompletnog Primorja.

“Došlo je do razvoja u svim mjestima. Ulcinj je ranije po cijenama izdavanja lokacija bio potcijenjen, možda čak i svjesno, i složićemo se da poslije par godina došlo vrijeme da se stvari mijenjaju. Postaje atraktivan turistički. Bilježi se povratak turista iz Velike Britanije, imamo dugoročni zakup tri hotela na 30 godina na Velikoj plaži. Izgradnja faktički novog malog rizorta na Bojani dala je život tom prostoru i fer je da cijene odgovaraju sadašnjem trenutku turističke valorizacije Ulcinja, iako su i po novom u odnosu na Budvu dvostruko manje”, kazao je Jelušić.

On je istakao da je do sada bila jako izražena razlika u cijenama, a kada se upravlja državnim resursom potrebno je naći dobru mjeru.

“Restorani na Bojani od kojih neki rade svih 12 mjeseci imali su nižu cijenu rentiranja nekoliko puta u odnosu na druge gradove. Sada su ti objekti proširili kapacitete, povećali prostor koji zauzimaju i plaćaće više, što je jednostavna matematika. Pojedini su na nivou godine plaćali 7-8 hiljada, a za takav prostor u Budvi potrebno je bilo izdvojiti 30-50 hiljada” naveo je on.

Izvor: RTCG

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.