Danas je svjetski dan krofni
Ilustracija

Danas je svjetski dan krofni

Iako je ova poslastica od prženog tijesta ispunjena voćnim, čokoladnim ili vanila kremom, nastala u Austriji u 16. vijeku, varijacije recepta ubrzo su se proširile.

Iako evropskog porijekla, čuvena krofna postala je "doughnut" i jedan je od najvećih simbola Amerike, dok se u Evropi one nazivaju "berliners".

Nacionalni dan krofni ustanovio je 1938. godine misionarski pokret Vojska spasa iz Čikaga, u čast žena koje su služile krofne vojnicima u Prvom svjetskom ratu.

Prva automatizovana mašina za krofne takođe je nastala u SAD, još 1920. godine, koju je napravio Adolf Levit. U Americi se godišnje proizvede čak billion krofni.

Ipak, najveći svjetski konzument krofni je Kanada i u toj zemlji se krofne smatraju nezvaničnom nacionalnom hranom. Drugi najveći konzument krofni po glavi stanovnika je Japan, a zatim SAD.

Razlika između američkih i evropskih krofni je to što se u sredini američke krofne na sredini nalazi rupa. Ideja za rupu, kako legenda sa polovine 19. vijeka kaže, potiče od američkog mornara Hensona Gregorija, kome je smetalo to što su ivice krofne fino hrskave, dok je sredina previše masna. Sa rupom u sredini tijesto je podjednako prženo i hrskavo sa svih strana.  

Kod nas su se krofne odomaćile u vrijeme Austro-ugarske, a najčešče su se pravile tradicionalno sa džemom od kajsija ili šljiva, posute šećerom u prahu. Danas se prave sa raznim dodacima, a jedan od omiljenih je čokolada.  

Svjetski rekorder u jedenju krofni je uspio da pojede 49 glaziranih krofni za samo jedan minut.

Ipak, bilo na pauzi na poslu, odmoru u školi, predahu u sred gradske vreve, opuštanju kod kuće ili druženju sa prijateljima - krofne su pravi slatki predah i prepuštanje uživanju, posebno na dan kada se obilježava ova, mnogima omiljena, poslastica.

 

N1

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.