Crna Gora deveta, trijumf Kipra
Perunović i Furtula (Foto: arhiva)

Najbolji plasman

Atletska reprezentacija Crne Gore osvojila je deveto mjesto u konkurenciji 15 selekcija na petom ekipnom prvenstvu Evrope treća liga u Tbilisiju.

To je najbolji plasman crnogorske selekcije na tom takmičenju, nakon što je tri puta bila deseta (u Sarajevu, Rejkjaviku i Banskoj Bistrici) i jednom 11. na Malti.

Trijumfovao je Kipar sa 495 bodova, ispred Islanda sa 487 bodova. Te dvije reprezentacije izborile su plasman u viši rang takmičenja – drugu ligu.

Crna Gora je, poslije 40 disciplina, sakupila ukupno 278 bodova, što je za tri boda više od dosadašnjeg najboljeg rezultata.

Najbolji plasman drugog takmičarskog dana od crnoghorskih sportista ostvario je Danijel Furtula, koji je u bacanju diska pobijedio hicem od 61,92 metra i donio nacionalnom timu 15 bodova.

Drugo mjesto osvojila je Slađana Perunović u trci na 5000 metara sa rezultatom 17 minuta, sedam sekundi i 71 stotinku.

Ona je i juče bila druga na tri hiljade metara, a u obje trke završila je iza Etiopljanke sa pasošem Azerbejdžana Tehune Cenga.

U skoku u vis Marija Vuković je kao i prošle godine takmičenje završila preskočivši 176 santimetara, što joj je donijelo treće mjesto i 13 bodova.

Uspješan nastup imao je i Darko Pešić, koji je ekipi juče donio najviše bodova – 23.

Skok s motkom završio je na šestom mjestu (3,75), sedmi je bio u trci na 110 metara sa preponama (14,90) a 12. mjesto je osvojio kao član štafete 4x400 zajedno sa bratom Draganom, Darkom Perišićem i Šćepanom Ćetkovićem (3:25,24).

Kao prvog i drugog dana uspješni su bili sprinteri – u trci na 200 metara Luka Rakić osvojio je sedmo mjesto (21,74).

Isti plasman u istoj disciplini ostvarila je i Nikšićanka Kristina Dubak, koja je sa vremenom 25,28 kao juniorka postavila novi rekord Crne Gore u juniorskoj i seniorskoj konkurenciji.

Atletičarka Tare Sandra Bogavac je u bacanju kladiva bila sedma (37,92), a njena klupska drugarica Milica Vukadinović u bacanju kugle osma (11,33).

Uspješan debi u reprezentaciji imala je i talentovana Baranka Ljiljana Matović, koja je u trci na 100 metara sa preponama osvojila deveto (16,26) a u skoku udalj deseto mjesto (5,60).

Deveti je bio i troskokaš iz Berana Kristijan Matković (14,35), a deseti bacač koplja iz Mojkovca Nikola Zindović hicem od 55,91 metar.

Ženska štafeta 4x400 metara, u sastavu Snežana Bujiša, Aleksandra Furtula, Kristina Dubak i Slađana Perunović, takmičenje je završila na 12. mjestu (4:12,13).

Osvajanjem 13. mjesta u trci na 3000 metara najstariji takmičar na šampionatu Dragoljub Koprivica (9:26,65) je osvojio tri boda, dok su takmičenje na 14. poziciji završili Lidija Todorović na 1500 metara (5:09,55), Dane Žegarac u trci na 800 metara (2:02,01) i Miloš Mikić na 3000 metara stipl (10:55,36), prenosi RTCG.