Policija će kontrolisati adrese birača, kazne za one koji lažno prijave prebivalište

Terenska kontrola

Policija će kontrolisati adrese birača, kazne za one koji lažno prijave prebivalište

Crnogorski državljanin može prijaviti prebivalište, ili prijaviti promjenu prebivališta, na osnovu priloženog dokaza o pravu svojine ili susvojine na stanu, kući ili drugom objektu za stanovanje. Ako je u toj prijavi navedena adresa stana koji je u vlasništvu druge osobe, uz prijavu se podnosi ovjeren ugovor o zakupu, predviđeno je izmjenama i dopunama Zakona o registrima prebivališta i boravišta. Zakonom je predviđeno da policija terenski kontroliše tačnost adrese, kada postoji sumnja da se radi o fiktivnoj prijavi.

Taj akt, koji je usvojen krajem prošle godine glasovima parlamentarne većine, objavljen je 10. januara u Službenom listu Crne Gore.

Zakonom je ukazano da u slučaju prijave prebivališta na adresi supružnika, vanbračnog partnera ili roditelja, unos podataka kontroliše Ministarstvo unutrašnjih poslova na osnovu podataka koji su sadržani u evidencijama tog resora.

"Ako postoji sumnja u tačnost prijavljenih podataka Ministarstvo će u roku od osam dana od policije zatražiti terensku kontrolu tačnosti adrese. Ukoliko se terenskom provjerom utvrdi da osoba koja je podnijela prijavu ne živi na prijavljenoj adresi, Ministarstvo unutrašnjih poslova će rješenjem odbiti prijavu promjene prebivališta, prijavu promjene adrese stanovanja, odnosno prijavu prebivališta",  navedeno je u tekstu usvojenog zakona.

Previđene su i kazne za one koji lažno prijave prebivalište.

Na lokalnim izborima koji su održani 23. oktobra prošle godine pravo glasa imalo je 346.499 građana, što je 64 odsto od ukupnog broja birača u Crnoj Gori.

Po podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, od 2. avgusta 2022. pa do par dana pred te lokalne izbore čak 1.438 birača, iz 14 opština u kojima se glasalo, promijenilo je mjesto prebivališta.

U tom periodu je najviše novih stanovnika dobio Šavnik, sa nešto više od hiljadu i po birača, u koju se doselilo 337 osoba, što je uvećanje glasačkog tijela za gotovo 20 odsto.

Zbog sumnji u izborne manipulacije u Šavniku dokumentacija je proslijeđena tužilaštvu, a spor zbog prava glasa bio je uzork da se lokalni izbori na nekim biralištima u toj opštini ponove više puta, sada i bez jasnog termina kada će biti ponovo održani.

Pri sadašnjem stanju, novoregistrovani odmah po prijavi prebivališta dobijaju pravo glasa na lokalnim izborima budući da je Ustavni sud Crne Gore 2020. godine ukinuo takozvani “rezidencijalni uslov” po kojem je punoljetni građanin koji promijeni prebivalište tek po isteku šest mjeseci mogao da glasa.

Izvor: RTCG

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.