Vučić obavijestio Stoltenberga o incidentima, Kfor spreman da reaguje ako zatreba

Vučić obavijestio Stoltenberga o incidentima, Kfor spreman da reaguje ako zatreba

Generalni sekretar NATO Jans Stoltenberg rekao je u Briselu, poslije sastanka sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, da je potrebna odgovornost svih strana da bi se situacija na Kosovu poboljšala.

On je pozvao Beograd i Prištinu da pokažu uzdržanost i izbjegnu nasilje.

Dodao je da je Kfor spreman da interveniše ukoliko bi stabilnost bila ugrožena, kao i da je već pojačano prisustvo te međunarodne mirovne snage na sjeveru Kosova.

Vučić je izjavio da je generalnog sekretara NATO obavijestio o svim incidentima i napadima na srpsko stanovništvo i demantovao da su srpska vojska i policija prelazile administrativnu liniju i da se planira "bilo kakva invazija", kako su to prenosili prištinski zvaničnici i mediji.

"NATO nastavlja da prati situaciju u regionu, Kfor ostaje fokusiran na svoj mandat u okviru Ujedinjenih nacija. Ukoliko bi stabilnost bila ugrožena, Kfor je spreman da interveniše“, rekao je Stoltenberg na zajedničkoj konferenciji za medije posle sastanka sa Vučićem.

Generalni sekretar NATO je istakao da je konstruktivan dijalog jedini način da se riješe razlike u regionu, a da je dijalog pod okriljem EU platforma da se nađe rješenje koje poštuje prava svih zajednica.

"Pozdravljam sledeću rundu dijaloga koja će se održati sjutra. Ohrabrujem sve strane da pokažu fleksibilnost i da budu konstruktivne“, poručio je Stoltenberg.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je sa generalnim sekretarom NATO razgovarao o onome što se zbivalo na Kosovu i dodao da je Srbiji važna uloga Kfora. On je zahvalio Stoltenbergu što je želio da sasluša poziciju Srbije.

"Mi ćemo nastaviti da poštujemo mandat Kfora u skladu sa međunarodnim normama, i vjerujem da ćemo naići na razumijevanje i Stoltenberga i celog NATO. Za Srbiju su mir i stabilnost od presudnog značaja“, istakao je predsjednik Srbije na konferenciji za medije.

U Briselu teški razgovori

On je kazao da će sutrašnji razgovori u Briselu s premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem biti teški.

"Gotovo ni u čemu nismo saglasni, ali ćemo se držati međunarodnog prava, Briselskog sporazuma, a što se tiče naših bilaterlanih odnosa, ja sam istakao Stoltenbergu da je Srbija vojno neutralna i da se neće opredeljivati u tom blokovskom smislu“, rekao je Vučić.

Dodao je da Srbija želi da izbegne „svaku mogućnost da dođe do eskalacije ili sukoba. „Mi smo se ponašali odgovorno, nismo izazvali ni provokacije, ni incidente“, istakao je Vučić.

"Ono što je važno za naš narod na Kosovu i Metohiji, mi smo našu poziciju objasnili, predao sam listu upada specijalnih jedinica Prištine na sjever koje su morale za to da imaju dozvolu, spisak svih incidenata i napada na srpsko stanovništvo, naše je da govorimo o svojoj poziciji i učinimo sve da sačuvamo mir i stabilnost“, ponovio je još jednom Vučić.

Generalni sekretar NATO je rekao da se uloga Alijanse na Kosovu zasniva na jasnom mandatu i da je odgovornost Kfora da bude neutralni činilac koji obezbjeđuje sigurnost i bezbenost svih zajednica.

"Stoga smo pažljivi … Podržavamo dijalog pod okriljem EU… Mi nećemo biti uključeni i umiješani, mi ćemo biti neutralan činilac“, naglasio je Stoltenberg.

Vučić je istakao da srpska vojska i policija nisu nijednog trenutka prešle administrativnu liniju.

"Ja sam zahvalan NATO-u što nije izlazio sa neistinama. Srbiji nisu potrebne bilo čije ratne baze, Srbija je vojno neutralna, želi sama da obezbjeđuje svoje nebo, svoj mir“, rekao je Vučić odgovarajući na pitanje o spominjanju otvaranja ruske vojne baze u Srbiji.

Stoltenberg je kazao da uvijek postoji rizik od eskalacije sukoba, zbog čega je, kako je istakao, važno da se održavaju sastanci poput ovih danas i sjutra.

 

Jasna poruka NATO – sprečiti eskalaciju

"Kasnije ću se sresti sa Kurtijem, moja poruka će ostati ista – da sve mora da se učini da se spriječi eskalacija. NATO šalje jasnu poruku kroz Kfor, jasni smo da ćemo intervenisati ako je potrebno, ponovio je generalni sekretar NATO“, odgovarajući na pitanje novinara o opasnosti da sukob eskalira s obzirom na retoriku između Beograda i Prištine.

Odgovarajući na isto pitanje Vučić je kazao da ne vjeruje da postoji bilo kakva zabrinutost od strane premijera Kosova i Prištine.

"Radi se o političkoj retorici koju uvek možete da koristite protiv druge strane. Meni je još lakše da ove tvrdnje pobijem, o mogućnostima Srbije da izvrši invaziju na neke entitete, pre četiri mjeseca, pre tri, a do sada se evo nije desilo. Što znači da su oni lagali… i da niko nije ništa rekao u vezi sa ovim narativom protiv Srbije. I znam da nikada neću čuti izvini za sve fabrikovane vijesti protiv naše zemlje“, kazao je Vučić.

Stoltenberg: Važno jedinstvo u protivljenju ruskoj akciji

Stoltenberg je na konferenciji rekao da je s predsjednikom Srbije razgovarao i o ratu u Ukrajini i istakao da je važno da međunarodna zajednica bude ujedinjena „u protivljenju neisprovociranoj akciji Rusije“, kao i da svi apeluju da se rat završi.

Kada su u pitanju napadi na nuklearnu elektranu u Zaporožju, Stoltenberg je rekao da oni predstavljaju prijetnju za bezbjednost.

To podiže rizike, i ugrožava stanovništvo Ukrajine i okoline, ali i međunarodne zajednice. Nužno je da se omogući inspekcija Evopske agencije za energiju, rekao je Stoltenberg.

Izvor: N1

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.