Gjeka: Neophodnost jakih institucionalnih mehanizama za postizanje pune rodne ravnopravnosti

Crna Gora se i dalje nije oslobodila od tradicionalizma, stereotipa i predrasuda

Gjeka: Neophodnost jakih institucionalnih mehanizama za postizanje pune rodne ravnopravnosti

Rodna ravnopravnost jedan je od prioriteta ove Vlade u njenom radu na uspostavljanju pune demokratije i zaštite ljudskih prava, istakao je ministar ljudskih i mnajinskih prava Fatmir Gjeka na današnjem, 14. zasijedanju Ženskog parlamenta.

On je, obrazlažući zašto je rodna ravnopravnost važna i zašto je bitno da bude svima važna, pojasnio da je rodna ravnopravnost preduslov da naše društvo funkcioniše otvorenije, bolje, pravednije, poštujući prava i jednakost svih.

Kako je kazao,Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava, sa svojim partnerima,ostaje otvoreno za pružanje pune podrške na izgradnji kapaciteta radi efikasnije implementacije politika rodne ravnopravnosti na svim nivoima i naglasio da će resorno ministarstvo prvo svojim primjerom ukazati na važnost izgradnje institucionalnog sistema koji treba da osigura efikasnu implementaciju politika rodne ravnopravnosti.

Zakonom o rodnoj ravnopravnosti za izvršni mehanizam za postizanje rodne ravnopravnosti ustanovljen je organ državne uprave nadležan za zaštitu ljudskih i manjinskih prava, rekao je ministar i dodao da će, s tim u vezi, insistirati na očuvanju međusektorskog pristupa rodnoj ravnopravnosti i koordinisanom i usklađenom radu svih nadležnih organa.

Kako praksa pokazuje da stepen rodne ravnopravnosti još uvijek nije na zadovoljavajućem nivou, ministar je konstatovao da Vlada prepoznaje i identifikuje sve pomenute izazove i tretira ih kroz svoja strateška dokumenta.

"Prošle godine usvojen je četvrti nacionalni dokument čiji je strateški  cilj da do 2025. godine u svim oblastima društvenog života dostignemo  veći  stepen  rodne ravnopravnosti i omogućimo svim građanima/kama jednako uživanje ljudskih prava i sloboda, kao i jednak pristup svim društvenim resursima", istakao je.

Prema njegovim riječima, Crna Gora se i dalje nije oslobodila od tradicionalizma, stereotipa i predrasuda što je uzrok, možda u najvećoj mjeri rodne nejednakosti, ali vjeruje da će svako iz svog domena dati pun doprinos uspostavljanju pune rodne ravnopravnosti ako se bude svojim poslom bavio najbolje što zna.

„,Uz podršku dugogodišnjih međunarodnih partnera,Evropske unije, civilnog sektora, svih relevantnih aktera koji učestvuju u postizanju pune rodne ravnopravnosti u Crnoj Gori, siguran sam da ćemo uspjeti da uvedemo rodne principe u sve javne politike “, rekao je ministar.

„Proces pristupanja Evropskoj uniji, kao i koraci koji se preduzimaju kako bi se postigli Ciljevi održivog razvoja, dodatno su osnažili rodne politike, a Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava ostaje otvoreno za konstruktivne predloge, sugestije, dalji dijalog u cilju nalaženja najboljih modela saradnje na realizaciji rodnih politika'', zaključio je ministar.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.