URA: Vraćanje Solane državi velika pobjeda, od tužilaštva očekujemo ispitivanje poslova oko privatizacije
URA

URA: Vraćanje Solane državi velika pobjeda, od tužilaštva očekujemo ispitivanje poslova oko privatizacije

Nakon decenije borbe mnogih društvenih aktera i dobronamjernih građana jedan od najvećih prirodnih bisera države Crne Gore opet je državno vlasništvo zahvaljujući jučerašnjoj odluci Savjeta za privatizaciju Vlade Crne Gore i to je jedna od najznačajnih pobjeda nad vrlo mogućim korupcionaškim aktivnostima i pljačkaškim privatizacijama koje su se desile u Crnoj Gori, saopšteno je danas iz Građanskog pokreta URA.

“Mi smo imali jednu krađu naočigled očiju javnosti gdje je zemljište “Solane” od skoro 15 miliona kvadratnih metara ustupljeno Veselinu Baroviću za svega 800 hiljada eura, nakon čega je on imao namjeru da ga proda za skoro 260 miliona eura i prenamijeni za građevinsko zemljište. Od tužlaštva u kojem mora doći do promjena očekujemo ispitivanje svih ovih poslova vezano za Solanu i odgovornost nadležnih iz države u tom periodu i svih lica povezanih sa njima u ovom krajnje i naočigled svih korupcionaškom poslu”, ističu iz URE.

Iz URE posebno ističu zalaganja i borbe svih društvenih aktera iz zemlje i inostranstva koji su se usprotivili ovakvim namjenama za Solanu, svim građanima, NVO sektoru, aktivistima, ambasadorima, institucijama EU…

“Hvala im na svemu jer samo sinergija svih tih borbi dala je rezultate koje vidimo danas. Hvala bivšoj ambasadorki Njemačke Gudrun Štajnaker koja je posebno insistirala na rješavanju ovog pitanja, hvala našim partnerima iz Evropskih zelenih, hvala svim NVO organizacijama i svim aktivistima koji su se borili u ovoj deceniji iza nas”, stoji u saopštenju URE.

Napominju da je područje ulcinjske Solane najznačajnije stanište na seobi, zimovanju, gniježdjenju i ishrani ptica na cijeloj istočnoj obali Jadrana.

“Do danas je na Solani registrovano 240 vrsta ptica, a u proljeće se registruje na stotine i hiljade vodenih ptica koje se ovdje zaustavljaju radi odmora i prehrane. U slanim bazenima je registrovano 114 hiljada biljnih vrsta, a u vodama solanskih bazena 24 vrsta riba, a na nasipima 12 vrsta vodozemaca, 28 vrsta gmizavaca i 33 vrste sisara”, ističu iz URE.

Oni očekuju od Vlade Crne Gore da u razgovoru sa renomiranim partnerima nađu način da povrate proizvodnju soli u tom predjelu i Solanu zaštite kao prirodni rezervat i eko zonu jedinstvene ljepote.

 

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.