Njujork Tajms: Koronavirus pružio priliku autokratama da dobiju veću moć
Ilustracija

Njujork Tajms: Koronavirus pružio priliku autokratama da dobiju veću moć

Pandemija korona virusa već je izmijenila međunarodne norme, kaže ekonomska dopisnica Njujork Tajmsa iz Londona.

Budući da je pandemija korona virusa dovela do toga da se svijet zaustavi, a zabrinuti građani traže od zvaničnika da preduzmu akciju, vođe širom svijeta pozivaju se na izvršna ovlašćenja radi formiranja gotovo diktatorske vlasti uz veoma malo otpora, pa izdaju uredbe i zakone o vanrednim situacijama, čime se povećava njihova kontrola tokom pandemije. No, hoće li kasnije odustati od toga?

Selam Gebrekidan, ekonomska dopisnica Njujork Tajmsa iz londonske kancelarije, u članku objavljenom u listu navodi da je bolest KOVID-19 pružila priliku autokratama i drugima da dobiju još veću moć u kontekstu širenja epidemije.

Dodaje da se vlade i grupe za ljudska prava slažu da ova vanredna vremena zahtijevaju vanredne mjere i da državama trebaju nova ovlašćenja da zatvore svoje granice, uvedu karantine i pronađu zaražene.

Pozivajući se na ustavne pravnike, navodi da su mnoge od tih mjera zaštićene međunarodnim pravilima.

Panika, pokriće i dominacija

Međutim, kritičari kažu da neke vlade koriste javnozdravstvenu krizu kao pokriće za iskorištavanje novih ovlašćenja koje imaju malo veze sa širenjem virusa, uz malo garancija da njihove nove ovlasti neće biti zloupotrijebljene.

Autorka napominje da se zakoni brzo primjenjuju u širokom spektru političkih sistema – u autoritarnim zemljama, poput Jordana, neuspjelim demokratijama, poput Mađarske, i tradicionalnim demokratijama, poput Ujedijenog Kraljevstva, a da je malo mjera kojima se može da osigura ukidanje tih novostečenih ovlasti nakon što prijetnja prođe.

Imajući u vidu da novi zakoni povećavaju nadzor države, omogućuju vladama da pritvore ljude na neodređeno vrijeme i krše slobodu okupljanja i izražavanja, mogli bi da oblikuju i građanski život, politiku i ekonomiju za sljedeće decenije, kaže Gebrekidan.

Dodaje da je pandemija korona virusa već izmijenila međunarodne norme. U Južnoj Koreji i Singapuru pohvaljeni su sistemi nadzora koji su pomogli da se uspori širenje zaraze iako bi ti sistemi bili meta kritika u normalnim okolnostima. Takođe, vlade koje su u početku kritikovale Kinu zbog stavljanja miliona svojih građana u karantin sprovele su iste procedure kao i Peking.

Praćenje, represija i tiranija

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu ovlastio je agenciju za unutrašnju sigurnost svoje zemlje da prati građane koristeći tajne podatke o mobilnima razvijene za borbu protiv terorizma, navodi autorka.

Praćenjem kretanja ljudi vlada može da kazni osobe koje krše naredbe o izolaciji zatvorskom kaznom do šest mjeseci. Netanjahu je naredio i zatvaranje sudova, što će da mu omogući da odgodi svoje pojavljivanje pred sudom zbog optužbi za korupciju.

U članku se dodaje da novi zakoni o vanrednim situacijama oživljavaju stare strahove od vojnog zakona u nekim regijama svijeta. Filipinski Kongres prošle sedmice usvojio je legislativu koja odobrava predsjedniku Rodrigu Duterteu vanredne ovlaščenja i 5,4 milijarde dolara za borbu protiv epidemije. Zakonodavci su olakšali raniji nacrt zakona koji bi omogućio predsjedniku da preuzme privatne biznise.

Neke zemlje koriste pandemiju korona virusa za uklanjanje opozicije. U Jordanu, nakon što je hitni "zakon o odbrani" dao dovoljno prostora njegovoj kancelariji, premijer Omar Razaz izjavio je da će njegova vlada da se "ozbiljno ophodi" prema svima koji objavljuju "glasine, izmišljotine i lažne vijesti koje izazivaju paniku".

 

Izvor: Al Džazira i agencije

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.