Premijer: Odgovor na slučaj davanja koverte novca Stijepoviću dale su nadležne institucije

Premijer: Odgovor na slučaj davanja koverte novca Stijepoviću dale su nadležne institucije

Predsjednik Vlade Duško Marković rekao je u Skupštini na Premijerskom satu da je odgovor na slučaj davanja koverte novca bivšem gradonačelniku Podgorice dala Agencija za sprječavanje korupcije kao i da Specijalno državno tužilaštvo sprovodi sveobuhvatne aktivnosti, te odluku o tome kakve će konsekvence snositi neko ako je prekršio zakon ne donosi predsjednik Vlade već nadležne institucije.

Odgovarajući na pitanje predstavnika Kluba poslanika SNP-DEMOS Miodraga Lekića da li je smatra da zbog tog slučaja treba da bude nekih posljedica „za vrh vlasti ove zemlje“ premijer Marković je rekao da će poštovati svaku odluku koju donesu nadležne institucije.

„Ja zaista vjerujem da Vi ne prizivate neke prijeke sudove u Crnoj Gori, koji bi preko noći odlučivali ko će snositi posljedice. Apelujem da upravo poslanici šalju poruke javnosti da se moraju poštovati institucije i njihove odluke. Vidjećemo kakve će te odluke u konačnom biti“ – rekao je predsjednik Vlade.

Na dodatno pitanje namjerava li da „pokrene ozbiljnu državničku inicijativu građenja i ostvarivanja širokog građanskog konsenzusa u crnogorskom društvu na postulatima pravne države, racionalne ekonomije i politički-kulturno integrisane zemlje“ premijer Duško Marković je rekao da od izbora ove Vlade uporno poziva na dijalog.

„Ukazujem na okolnost da naše brojne razlike mogu biti prevaziđene u otvorenom i poštenom dijalogu. Nadam se da ste registrovali te moje, više puta ponovljene pozive svim opozicionim strukturama. To ne činim da bih fingirao ličnu, ili poziciju Vlade, ili moje stranke. Već uvjeren da nam je ta vrsta dijaloga jedina karika koja nam nedostaje da obezbijedimo stabilan razvoj naše drzave, bez obzira ko vršio vlast. Evo i danas ponavljam moju apsolutnu spremnost da učestvujem u takvom dijalogu. Dijalogu u institucijama. Ali za to je potrebna volja i spremnost za kompromis i sposobnost da lične pa i političke interese podredimo opštem interesu“ – rekao je premijer Duško Marković odgovarajući na pitanje Kluba poslanika SNP-DEMOS.

Premijer je rekao da vladajuća koalicija želi da podijeli i obaveze i odgovornosti za budućnost zemlje sa odgovornom opozicijom.

„Opozicioni moto – nikada sa DPS – znači nikada sa političkom većinom u Crnoj Gori. Barem za sada. Onda jedni odgovor na to mogu dati građani na izborima kako god vi gledali na njih“ – zaključio je predsjednik Vlade Duško Marković.

4795028362783e29ef136o

Plan racionalizacije javne uprave i većina mjera Fiskalne konsolidacije daju rezultate

Plan optimizacije javne uprave djeluje, ukupna zaposlenost u javnoj upravi je smanjena za 1,4 odsto po podacima iz decembra 2018, u odnosu na isti mjesec prethodne godine, u 2018. godini, budžetski izdaci za bruto zarade u okviru centralnog budžeta su smanjeni na oko 10 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), što je u skladu sa projekcijom Fiskalne strategije, a Zakonom o budžetu za 2019. godinu planirano je njihovo smanjenje na nivo ispod 10 odsto BDP-a dok je novom organizacijom državne uprave, koja je u primjeni od 1. januara ove godine, smanjen broj organa uprave sa 35 na 29, pri čemu nije ugrožen kapacitet uprave kao servisa građana – rekao je predsjednik Vlade Duško Marković na premijerskom satu u odgovoru na pitanje Poslaničkog kluba Socijaldemokratske partije da ocijeni politiku Vlade u oblasti racionalizacije javne uprave.

Premijer je rekao da Plan optimizacije ne podrazumijeva otpuštanje zaposlenih na uštrb kvaliteta pružanja javnih usluga već da je riječ o procesu koji će zahvaljujući dobrom planiranju u optimalnom roku dovesti do povećanja kvaliteta rada uz racionalizaciju poslova, i relokaciju zaposlenih iz uprave u privredu, i druge djelatnosti, a u skladu sa najboljom praksom i potrebama građana.

Odgovarajući na drugi dio pitanja da ocijeni činjenicu da je u 2018. godini naplaćeno 20 miliona eura akciza na duvanske proizvode manje nego u 2017. predsjednik Vlade je rekao da su ukupni prihodi od akciza u 2017. godini bili za oko 10 miliona eura veći od onoga što je planirano Fiskalnom strategijom i da je prema uporednim podacima Ministarstva finansija za 2017. i 2018. godinu, došlo do smanjenja obima prodaje duvanskih proizvoda za 43 odsto, a da su prihodi budžeta od akciza smanjeni za 27% u prvih 6 mjeseci 2018. godine.

„Mi nemamo čarobni štapić kojim bismo stvari promptno činili boljim. Realno je da neke mjere prevaziđu očekivane rezultate, kao i da ih neke uopšte ne ostvare“ – rekao je predsjednikVlade Duško Marković dodajući da je zbog toga Vlada pad projektovanih prihoda doživjela kao signal da mijenja akcizne instrumente – pa se pristupilo modifikaciji akcizne politike na duvan i duvanske proizvode, kao i na gazirana pića sa dodatkom šećera.

Prema podacima Ministarstva finansija, obim prodaje duvanskih proizvoda za prva četiri mjeseca 2019. godine iznosi 176,54 t i u odnosu na isti period prethodne godine (131,52 t), veći je za 34,23%. Takođe, podaci o količini poručenih akciznih markica za prva četiri mjeseca 2019. godine pokazuju da je u odnosu na isti period prošle godine poručeno oko 32% više akciznih markica.

„Ukupni prihodi od akciza u 2018. godini iznosili su 221 miliona eura, što, prema preliminarnim podacima o izvršenju budžeta 2018. godinu, predstavlja niže ostvarenje od plana za oko 11,5 miliona eura. Dakle, redefinisanjem akcizne politike, zaustavljen je pad naplate prihoda po ovom osnovu i stvorene pretpostavke za rast prometa na tržištu duvanskih proizvoda“ – rekao je predsjednik Vlade Duško Marković odgovarajući na pitanje Kluba poslanika Socijaldemokratske partije.

Premijer je rekao da se pokazalo da su mjere Fiskalne konsolidacije dobro izbalansirane, što potvrđuju ojačana pozicija Crne Gore na međunarodnim finansijskim tržištima, snažan ekonomski rast od blizu 5% godišnje i značajan rast zaposlenosti.

Odgovarajući poslaniku Rašku Konjeviću predsjednik Vlade je pozdravio njegovo posvećeno i pedantno praćenje rada Ministarstva finansija.

„Lično to cijenim, a siguran sam i da u Ministarstvu finansija odgovorno analiziraju vaše primjedbe i upozorenja. Ali ipak, složićemo se da je vaša pozicija lagodnija u odnosu na nas u administraciji koji kreiramo ekonomsku politiku, jer ona nosi odgovornost i zahtijeva temeljan pristup u svakom satu i danu našeg profesionalnog angažmana. Zbog toga želim da ovaj dijalog bude i podsticaj cijeloj opoziciji da procese ne tretira samo negativno, već sveobuhvatno, sa njihovim i lošim i dobrim efektima, i da na taj način doprinosi rješavanju izazova“ – zaključio je premijer Duško Marković.

Sistem Socijalnog kartona donio značajne benefite i građanima i Državi

“Uvjeren sam da je sistem jak onoliko koliko je efikasno spreman da odgovori na očekivanja onih kojima je podrška najpotrebnija. Jedan od modela snaženja te komponente naših institucija jeste uvođenje Socijalnog kartona koji je, kako ste i sami evidentirali, sada u II fazi implementacije”, rekao je premijer Duško Marković, odgovarajući u Skupštini Crne Gore na pitanje poslaničkog kluba Socijaldemokrata i Liberalne partije, Borisa Mugoše u okviru Premijerskog sata.

“Prva faza je obuhvatila optimalnu primjenu zakonskih i institucionalnih rješenja u oblasti materijalnih davanja, uključujući automatsku razmjenu podataka sa devet drugih sistema socijalne zaštite, i prava iz boračko invalidske zaštite” – podsjetio je premijer Marković.

479502158830aafc7ea96o

Premijer je naglasio da druga faza omogućava centrima za socijalni rad pružanje tridesetak socijalnih usluga po principu “jednog šaltera”, i dodao: “Danas sa sigurnošću možemo reći da je sistem Socijalnog kartona donio značajne benefite i građanima i Državi, omogućio brojne olakšice, uštedio vrijeme i novac koji je ranije bio neophodan za pribavljanje brojnih potvrda i uvjerenja.”

On je naveo da je prije uvođenja Socijalnog kartona, u cilju ostvarivanja prava na materijalno obezbjeđenje i dječji dodatak – četvoročlana porodica bila u obavezi da dostavi čak trideset dvije potvrde pribavljene od drugih državnih organa. Iste te potvrde građani su morali ponovo podnositi na svakih šest mjeseci da bi nastavili da ostvaruju ova prava, što je za godinu dana čak 96 dokumenta.

Predsjednik Vlade je podsjetio da od 2015. godine, od kada je uveden Socijalni karton građani na uvid daju samo ličnu kartu, a ostala dokumenta se pribavljaju automatski.

“Uvođenjem ovog sistema izvršena je detaljna revizija oko 60.000 korisnika, i tom prilikom eliminisan je značajan broj materijalnih davanja nastalih kao posljedica zloupotreba od strane tadašnjih korisnika. Samo po tom osnovu u perodu jun 2014. – januar 2016. godine ostvarena je budžetska ušteda od 2,6 miliona eura. Ilustrativan je podatak da smo korišćenjem ovog Sistema sada u mogućnosti da ostvarimo automatski obračun i realizaciju oko 84.000 pojedinačnih rješenja mjesečno. Vjerujem da ne treba trošiti riječi na uštede i racionalizaciju resursa tj. utrošenog vremena i finansijskih sredstava za angažovanje službenika” – rekao je Premijer.

Govoreći o specifičnosti ovog sistema koji omogućava jednostavan uvid u eventualno višestruka socijalna davanja koja su suprotna zakonu, predsjednik Marković je rekao da se time smanjuje prostor za zloupotrebe, a sistem socijalne zaštite postaje efikasniji, pravedniji i dostupniji za one koje Zakon prepoznaje kao nosioce prava na različite vidove socijalne podrške.

Izražavajući uvjerenje da je uvođenjem Socijalnog kartona obezbijeđeno vođenje kvalitetne, pravedne i efikasne socijalne politike i to kroz implementaciju najnovijih informacionih tehnologija, predsjednik Marković je zaključio:

“Na kraju bih sa potpunom sigurnošću dao ocjenu da je u dosadašnjem periodu primjene Socijalni karton zaista ispunio očekivanja i značajno uticao na kvalitetnije pružanje usluga u oblasti socijalne zaštite, a samim tim i na uspješno sprovođenje strukturne reforme sistema socijalne zaštite.“
 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.