Simović u Parizu: Crna Gora pouzdan partner u ispunjavanju globalnih agendi

Na otvaranju generalne skupštine OIE

Simović u Parizu: Crna Gora pouzdan partner u ispunjavanju globalnih agendi

Crna Gora je danas, trinaest godina od obnavljanja nezavisnosti, uvaženi član međunarodne zajednice, član najznačajnijih međunarodnih organizacija i pouzdan partner na kojeg se može osloniti i računati u ispunjavanju globalnih agendi usmjerenih na dobrobit cjelokupnog čovječanstva.

To je danas poručio potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Milutin Simović obraćajući se zvaničnicima iz 182 zemlje svijeta na ceremoniji otvaranja 87. Generalne skupštine Svjetske organizacije za zdravlje životinja – OIE, koja se održava od 26. do 31. maja u Parizu.

“Obaveze koje preuzimamo kroz članstvo u međunarodnim organizacijama i asocijacijama doživljavamo kao naš doprinos koji želimo i moramo dati za našu zajedničku kuću - bezbjednu, sigurnu, održivu, zdravu i zelenu planetu Zemlju. Takav odnos i pristup imamo i u OIE”, kazao je Simović.

Svjetska organizacija za zdravlje životinja radi na unapređenju zdravlja životinja širom svijeta. Postoji pet regionalnih komisija, za Afriku, Ameriku, Aziju, Bliski istok i Evropu, kao i subregionalne kancelarije na svim kontinentima. Od 182 članice OIE, 53 zemlje su dio Evropske regionalne komisije.  

Na otvaranju ovogodišnje Skupštine, u ime članica Evropske regionalne komisije OIE obratili su se predstavnici vlada Crne Gore i Italije. Prema riječima potpredsjednika Simovića, i ta činjenica je potvrda da je Crna Gora uvaženi član i pouzdan partner Svjetske organizacije za zaštitu životinja.

“To je i potvrda i priznanje Crnoj Gori na rezultatima i na regionalnim incijativama u cilju zaštite zdravlja životinja, bezbjednosti hrane i zaštite javnog zdravlja, posebno u dijelu sprječavanja širenja zaraznih bolesti životinja“, kazao je Simović.

61039348397548240845828468779569936072704n

 Aktivnosti OIE daju rezultate

Potpredsjednik je istakao da Crna Gora veoma cijeni efikasnost u radu, kao i brojne aktivnosti i inicijative koje preduzima OIE u promociji programa čiji su ciljevi jačanje veterinarskih službi, unapređenje zdravlja i dobrobit životinja, zaštita potrošača, poboljšanje sanitarnog statusa, kao i osiguranje održivog razvoja poljoprivredne i prehrambene industrije, ruralnog razvoja, te osiguranje bezbjednog međunarodnog prometa životinja i proizvoda životinjskog porijekla u zemljama članicama.

Simović je ocijenio i da su više regionalnih aktivnosti, koje je predvodio OIE u prethodnih nekoliko godina, dale velike rezultate kada je u pitanju međudržavna saradnja i usklađivanje mjera na kontroli određenih prijetnji i izazova u ovoj oblasti. Tu je posebno istakao veliki značaj aktivnosti na određivanju prioriteta za naš region i podršci radu rukovodstvu OIE, koje, u ime 53 zemlje članice iz Evrope, sprovodi Regionalna Centralna Grupa.

Takođe, istakao je podršku radu Upravne grupe OIE za dobrobit životinja za Evropu koja je pripremila platformu za dobrobit, na osnovu koje se sprovodi niz programa i aktivnosti u mnogim oblastima i regionima, uključujući i područje Balkana.

616634123975482775124916877921371813314560n

Zajedno u suočavanju sa izazovima zaraznih bolesti

Prema riječima Simovića, vjerovatno je najočigledniji rad Upravnog odbora koji daje okvir za naročito opasne zarazne bolesti. Ovaj Odbor, kako je kazao, već niz godina uspješno zastupa interese cijelog evropskog regiona, koordiniše aktivnosti i mjere za prevenciju, kontrolu i iskorjenjivanje naročito opasnih zaraznih bolesti.

“Svjesni smo značaja i benefita koje su za sve nas donijele stalne grupe eksperata za borbu protiv bolesti kvrgave kože goveda i afričke kuge svinja, a vjerujem da će isti smjer biti postavljen i za suzbijanje bjesnila”, kazao je Simović.

On je iskazao uvjerenje da će naš region, posebno kroz ovakve primjere dobre prakse, u koordinaciji i komunikaciji, poslužiti za pripremu adekvatnih preventivnih mjera na globalnom nivou, što je danas veoma važno za afričku kugu svinja, ali i za druge prioritete koje su ranije definisani, kao što su bjesnilo, avijarna influenca i antimikrobna rezistencija.

Simović je informisao učesnike da se Crna Gora sa velikim zadovoljstvom uključila u praktičnu primjenu takozvanog PVS programa OIE, koji predstavlja sistem za unapređenje funkcionisanja veterinarskih službi i harmonizaciju OIE standarda, na globalnom nivou.  U tom pravcu, nakon procjene koju je izvršila PVS misija OIE, Crna Gora sprovodi niz mjera kako bi primijenila preporuke. Reorganizovana je veterinarska služba, obezbijeđen lanac koordinacije u čitavom lancu bezbjedne hrane i osigurana stabilnost strukture i održivost veterinarske politike u dužem periodu.

Simović je poručio da će Crna Gora nastaviti da u potpunosti podržava OIE, kao i regionalne i globalne aktivnosti ove organizacije.

Delegat OIE iz Crne Gore je direktorica Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vesna Daković, koja će imati aktivno učešće u cijelom radu Skupštine.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.