Pepeljugino maslo za Svjetski dan pozorišta u sali Dodest
Scena iz predstave

Pepeljugino maslo za Svjetski dan pozorišta u sali Dodest

Svjetski dan teatra – 27. mart, Gradsko pozorište obilježiće u srijedu, u 20 sati, u sali Dodest igranjem predstave „Pepeljugino maslo“ u režiji Alise Stojanović i čitanjem tradicionalne poruke koju je ove godine napisao Karlos Seldran, višestruko nagrađivani kubanski pozorišni reditelj, dramaturg, dramski pedagog i univerzitetski profesor.

Njegovu poruku pred početak predstave pročitaće glumac Dejan Đonović.

Svjetski dan pozorišta proslavljaju teatarske kuće širom planete od 1962. godine. Internacionalni teatarski institut (ITI) obilježavanje ovog važnog praznika organizuje na datum kada je otvoren Teatar nacija u Parizu.

Svake godine na ovaj dan pozorišta u svijetu, nacionalni centri Međunarodnog pozorišnog instituta i cjelokupna internacionalna teatarska zajednica organizuju razne aktivnosti, od kojih je najvažnija tradicionalna međunarodna poruka koju, na poziv Instituta, piše pozorišna ličnost od svjetskog ugleda. Poruka se prevodi na više desetina jezika, čita pred hiljadama gledalaca u pozorištima, štampa i emituje u novinama, časopisima, radio i TV stanicama na svim kontinentima.Svjetski dan pozorišta prilika je za teatarske djelatnike da podsjete javnost na snagu scenskih umjetnosti i stvaralaštva koje proizilazi iz kolektivnog kreativnog čina. Prvu poruku za Svjetski dan pozorišta napisao je Žan Kokto 1962. godine, PODSJEĆAJU IZ gRADSKOG POZORIŠTA.

Predstava „Pepeljugino maslo” nastala je prema kolumnama hrvatske dramske spisateljice Tene Štivičić. Izbor kolumni iz knjiga „Vrag ne spava“ i „Pepeljugino maslo“dramatizovala je Milica Piletić.

Predstava donosi aktuelnupriču o ženama iz različitih socijalnih grupa, sredina i interesovanja, koje se sudaraju na paradoksima pitanja položaja žene u savremenom svijetu. „Pepeljugino maslo“ inicirano je vrlo slojevitim pogledom na svijet Tene Štivičić koja već dugi niz godina živi u Londonu i u kolumnama britko i duhovito posmatra (žensku) svakodnevicu. Razotkrivajući mehanizme kojima igramo dodijeljene nam uloge građana, potrošača, muškaraca i žena, Štivičić donosi rijetko britku dijagnozu paradoksa konzumerizma vremena u kojem živimo i perfidnog pritiska društvenih imperativa na ženu u svim njenim ličnim i društvenim ulogama.

„Pepeljugino maslo“ angažovana je,realistična i duhovita teatarska rekonstrukcija ženske pozicije u 21. vijeku.

Igraju: Dubravka Drakić, Ivana Mrvaljević, Maja Šarenac, Ivona Čović-Jaćimović i Dejan Đonović.

Pored Alise Stojanović i Milice Piletić, u autorskoj ekipi predstave su Darko Nedeljković (scenografija), Tijana Todorović (kostimografija) i Ivan Brkljačić (muzika).

U sklopu akcije "MART za teatar" i za ovo predstavu važi popust od pedeset posto na cijenu ulaznice.

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.