SZO savjetuje da se skrati radno vrijeme: Više od 55 sati nedjeljno povećava rizik od moždanog udara i srčanih oboljenja
Ilustracija

SZO savjetuje da se skrati radno vrijeme: Više od 55 sati nedjeljno povećava rizik od moždanog udara i srčanih oboljenja

U Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO) su ukazali da kraće radno vrijeme doprinosi očuvanju zdravlja ljudi.

Prema njihovoj studiji, dugo radno vrijeme je samo tokom 2016. godine uzrokovalo smrt 745.000 ljudi. To je povećanje stope smrtnosti za 26 odsto u odnosu na 2000. godinu,prenosi Klix.

Sedmični rad duži od 55 sati povećava rizik od moždanog udara za 35 odsto, kao i rizik od srčanih oboljenja za 17 odsto. Osobe koje su preminule zbog prekovremenog rada imale su od 60 do 79 godina, a većina njih ili 72 odsto bili su muškarci.

Naglašeno je da je devet odsto globalne populacije u ozbiljnom zdravstvenom riziku zbog dugog rada. Ovaj broj se povećava, a razlog za to jeste i pandemija koronavirusa.

Naime, rad od kuće i smanjen broj radnika su uzrokovali veliki pritisak na one koji su zaposleni. U SZO-u su pozvali nadležne da djeluju tako da zakonski regulišu pitanje radnog vremena, tj. da ga ograniče. Predlažu da rad bude organizovan tako da njim budu zadovoljni radnici.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.