Zašto je Jerusalim toliko bitan?
Jerusalim

Zašto je Jerusalim toliko bitan?

BBC objavio kratak video-snimak pod naslovom "Zašto je Jerusalim bitan" u kom se kaže da je taj sveti grad od davnina u srcu izraelsko- palestinskog konflikta.

Vidjeli smo, toliko mnogo puta, navodi britanski javni servis, kako i najmanja promjena vezana za taj grad i njegovu teritoriju vodi ka sukobima. "Zato, šta se ovde dešava, stvarno je važno", navela je novinarka BBC-ja, prenosi B92.

Jerusalim prije svega ima ogroman religijski značaj. U njemu su najstarija svetilišta i Jevreja i Muslimana i hrišćana. Ali to znači i da ima veliki politički značaj. 

Izraelci Jerusalim smatraju svojom nastarijom nepodijeljenom prijestonicom. Kada je formirana država Izrael 1948, glavne poluge vlasti upravo su bile smještene u zapadnom dijelu Jerusalima. Ali tek u ratu sa arapskim zemljama 1968. izraelske vlasti su pod kontrolu uzele i istočni dio u kom je čuveni Stari grad, i kasnije ga aneksirao. 

Takav potez Izraela, međutim, nije dobio međunarodno priznanje, što je posebno frustriralo izraelske zvaničnike. 

A šta kažu Palestinci? Naravno, oni imaju drugačije mišljenje. Oni hoće istočni Jerusalim kao svoju prijestonicu i to je tačka sporenja višedecenijskih mirovnih pregovora između Izraela i Palestine, u kojima je glavnu ulogu do sada imala Amerika. 

Sada kada je američki predsjednik Donald Tramp odlučio da prizna Jerusalim za prijestonicu Izraela sve će biti drugačije. 

Smisao dosadašnjih napora da se riješi vjekovni sukob tako što će se oformiti palestinska granica i država na granicama Izraela prema raspodjeli teritorije pre 1967, sada više nemaju smisao, smatraju mnogi stručnjaci. 

BBC podsjeća i da je trećina stanovništva Jerusalima muslimanske vjeroispovijesti, a mnogi potiču od porodica koje su tu vijekovima bile. Najviše je sukoba upravo oko gradnje jevrejskih kuća u istočnom Jerusalimu što Palestina smatra nelegalnim i suprotnim međunarodnom pravu. Ali Izrael se ne slaže. 

Međunarodni zvaničnici već godinama zastupaju stav da se bilo koja promjena vezana za Jerusalim mora donijeti kroz pregovore dvije strane i koja mora biti obostrano prihvaćena. Zato mnoge zemlje svoje ambasade imaju u Tel Avivu ili oko Tel Aviva, koji je zvanični glavni grad Jerusalima, a u Jerusalimu imaju samo konzulate. 

Jedan predsjednik sada će to promijeniti. Tramp je uporan da ambasadu SAD izmjesti upravo u Jerusalim i odluku o tome saopštava danas. I najava takve odluke izazvala je pravu buru reakcija među svjetskim zvaničnicima, a najoštriji je juče bio predsjednik Turske koji je rekao da će, ako zaista prizna Jerusalim kao prijestonicu Izraela, za Tursku to biti crvena linija koju je Tramp prešao. 

U svakom slučaju, iz Bijele kuće je najavljeno da će Tramp danas saopštiti svoju odluku o Jerusalimu, koja će, kako sada stvari stoje, biti upravo ta da će priznati Jerusalim za prijestonicu Izraela, a šta će biti posle....ko zna. Trampa to sada ne interesuje. Pa ni to da Palestinci već pale njegovu sliku.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.