Pet razloga zbog kojih je bitno uklanjanje zubnog kamenca
Ilustracija

Oralna higijena

Pet razloga zbog kojih je bitno uklanjanje zubnog kamenca

U savremenoj svjetskoj stomatoloskoj zajednici se vrše ispitivanja na koji sve način zubni kamenac stetno djeluje na zube i meka tkiva. Kamenac na zubima nastaje tako što se prvo formira tanak film dentalnog plaka na površini zuba koji postaje potencijalno mjesto za dalje lijepljenje ostalih naslaga koje s vremenom kalcificiraju i postanu tvrda naslaga na zubima, odnosno kamenac. Isto tako je velika raznovrsnost uzroka njegovog formiranja na zubima.

Ovoga puta ćemo akcenat staviti na pet osnovnih razloga.

 

1) Zubni kamenac se najviše stvara na donjim prednjim zubima, to je zato što silom zemljine  teže sve nečistoće idu na dolje. Sa unutrašnje strane donjih zuba tvrde polumjesečaste naslage svojim prisustvom bukvalno guraju desni oko vratova zuba na dolje usljed čega nastaje njihovo trajno povlačenje i otkrivanje cementa korijena zuba, koji je vrlo osjetljiv  na spoljašnje nadražaje.

 

2) Kod pušača se stvara specifičan zubni kamenac koji u sebi sadrži velike količine čađi i duvanskog pigmenta što dovodi do tamne prebojenosti kamenca i do prebojavanja i same gleđi zuba.Takav zubni kamenac je teže ukloniti, pogotovo ako je bio prisutan u ustima dugi niz godina.

 

3) Višegodišnje neuklanjanje zubnog kamenca dovodi do nastanka zadaha iz usta koji se ni na koji drugi način ne može zamaskirati osim da se detaljno ultrazvukom otkloni.

 

4) U nekim rjeđim slučajevima je moguće formiranje kamenca na protetskim nadoknadama u ustima i to vrlo često na rubovima keramičkih mostova.  Tada dolazi do drastičnog povlačcenja desni i  isplivavanja rubova keramičkih mostova.  Takav proces je ireverzibilan i krunice se moraju mijenjati.

 

5) Kod hroničnih bolesnika kao na primjer onih koji su operisali srčani mišić ili imali bilo kakve intervencije na srcu, veoma je važno spriječiti bilo kakvo nastajanje kamenca na  zubima pa čak i dentalnog plaka, zato što mikroorganizmi istog vrlo lako mogu putem krvotoka da dođu do miokarda i da izazovu trajne posljedice.

 

Savjetuje se perodičnost od šest mjeseci za obavezno uklanjanje kamenca na zubima. Taj postupak je neophodno obaviti ultrazvukom ili bilo kojom savremenom stomatološkom metodom. Takođe je obavezno da stomatolog dobro ispolira površine zuba nakon uklanjanja kamenca da se ne bi stvorile potencijalne retencijone površine za nastanak novog. Redovna higijena usta i zuba u trajanju od tri minuta tri puta dnevno je najbolja prevencija protiv zubnog kamenca, ipak loši sastav pijace vode i neki drugi uzroci mogu ubrzati stvaranje kamenca, piše Ženablic.

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.