Kineska kompanija proizvela eksperimentalni lijek protiv ebole
Ilustracija

U Afriku poslato nekoliko hiljada doza lijeka JK-05

Kineska kompanija proizvela eksperimentalni lijek protiv ebole

Jedna kineska farmaceutska kompanija povezana sa vojskom poslala je kineskim humanitarcima u Africi eksperimentalni lijek protiv ebole i planira da tamo sprovede klinička testiranja u borbi protiv širenja ove smrtonosne bolesti, izjavili su predstavnici te kompanije.

"Sihuan farmasjutikal holdings grup" poslala je u Afriku nekoliko hiljada doza lijeka JK-05, rekao je direktor te kompanije Đia Džongsjin, dodavši da bi i više doza moglo da bude poslato ukoliko je potrebno, prenio je Rojters.

"Humanitarni radnici su već ponijeli lijek sa sobom i, ukoliko se među njima pojavi sumnjiv slučaj, lijek se može upotrijebiti", objasnila je Huo Čaisja, pomoćnik generalnog direktora kompanije, prenosi Tanjug.

Ona je dodala da se kompanija priprema za klinička testiranja u Africi i da bi lijek mogao biti testiran na afričkim pacijentima oboljelim od ebole. Prema njenim riječima, izbijanje ebole u Aziji ili Kini ubrzalo bi iznošenje lijeka na tržište.

U Africi živi oko milion Kineza od kojih oko 10.000 u najpogođenijim zemljama - Sijera Leoneu, Gvineji i Liberiji, navodi Rojters i napominje da nijedan kineski državljanin dosad nije zaražen ovim virusom.

Kuća "Sihuan", koja je u delimičnom vlasništvu američke investicione banke "Moran Stenli", nada se da će brzo uspjeti da obezbijedi ovaj lijek za civilnu upotrebu u Kini. Ta kompanija je potpisala sporazum sa Akademijom za vojnomedicinske nauke (AMMS), istraživačkim centrom, kako bi dobila odobrenje za korišćenje lijeka u Kini i iznijela ga na tržište.

Lijek, koji je u Kini odobren samo za hitnu vojnu upotrebu, najprije je razvio AMMS.

Kineska vojska je "Sihuanu" dala zeleno svijetlo za proizvodnju hitnih zaliha lijeka, koji dosad nije korišćen na ljudima, mada kompanija navodi da se pokazao kao efikasan tokom testiranja na miševima.

Ukoliko se ispostavi da je riječ o efikasnom lijeku, to bi bilo veliki plus za kineski medicinski sektor i stimulans za "meku moć" u Africi, koja je sve važniji partner drugoj po redu svjetskoj ekonomskoj zemlji.

Kina je poslala stotine humanitaraca u Afriku da pomognu u borbi protiv ebole, kao i medicinsku pomoć vrijednu više od 35 miliona dolara. Virus ebole u Zapadnoj Africi, najgori do sada, usmrtio je više od 4.000 ljudi, a vlade i farmaceutske kuće širom svijeta se utrkuju da nađu lijek protiv ove bolesti, koja se proširila čak i na SAD i Evropu.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.