Šta se dešava sa najpoznatijim slovenačkim jezerom? (FOTO)
Foto: Depositphoto

Šta se dešava sa najpoznatijim slovenačkim jezerom? (FOTO)

Ružičasta boja vode Bledskog jezera koja okružuje ostrvo mogla bi da bude alarm za pretjerani razvoj turizma kao i probleme zagađenja koji ne bi trebalo da se ignorišu.

Ovu boju izaziva posebnan skup otrovnih spojeva (cijanotoksina) koje ispuštaju cijanobakterije, odnosno modrozelene alge.

Cvjetanje voda ili mora izaziva ubrzani rast modrozelenih algi zbog promjene u njihovom prirodnom okruženju, kao što su povećanje temperature vode, saliniteta ili zagađenja, a njihovom bujanju dopridonosi i globalno otopljenje.

Slovenski stručnjaci upozoravaju na to da bi problem Bledskog jezera trebalo hitno da se riješi za šta im je potrebna pomoć državne vlasti. Ekolozi napominju da je prirodna ravnoteža jezera poslednjih godina značajno narušena i da ne bi smjela da se ignoriše.

Prilikom eutrofikacije, odnosno cvjetanja, boja vode zavisi od vrste algi koje cvetaju. Može da bude zelena, žućkasto smeđa ili crvena.

Cvjetanje ovih organizama koji povećanim razmnožavanjem troše kiseonik može da bude uzrok masovnom stradanju riba, insekata, ptica i algi. Njihovo nestajanje dodatno ubrzava starenje vodenih ekosistema, kao što je jezero.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Specifični otrovi koje proizvode modrozelene alge ne izazivaju trovanje, tegobe i bolesti samo kod životinja, nego i kod ljudi, kako kod kupača - tako i onih koji jedu toksičnu ribu i plodove iz mora i jezera.

U prirodi proces eutrofikacije traje hiljadama godina dok se pod čovjekovim uticajem skraćuje na samo nekoliko godina.

Najpoznatiji primjer eutrofikacije je Bodensko jezero u Njemačkoj.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.