Zamijeniće higijenske uloške: Menstrualna čašica postala pravi hit
Foto: Ilustracija

A postoji već vijekovima

Zamijeniće higijenske uloške: Menstrualna čašica postala pravi hit

Higijenski ulošci, sa ovim ili onim punjenjem, tamponi sa zakrivljenom površinom za ovakve ili onakve dane… Police su prepune, samo treba izabrati. Kao da sve to nije dovoljno, pojavilo se još nešto – menstrualne čašice.

Iako su menstrualne čašice postale popularne u posljednjih nekoliko godina, zapravo, one postoje jako dugo. Prvi prototip ovog proizvoda pojavljuje se još 1860. godine, ali isti nije doživio popularnost zbog nezainteresovanosti tržišta. Tadašnja menstrualna čašica umetala se u vaginu i imala je dodatni sigurnosni pojas oko struka. Samo je pojas još falio.

Prva “moderna” verzija čašice, slična danjašnjoj, pojavila se 1937. godine. Glumica Liona Čalmers patentirala je proizvod od lateks gume koji se umetao u vaginu i nije imao nikakve dodatke, a sama Liona je govorila da su žene napokon dobile proizvod sa kojim mogu da se osjećaju “ugodno, udobno i slobodno” za vrijeme menstruacije. Nakon drugog svjetskog rata, menstrualna čašica doživjela je svoj redizajn, ali dobila i novo ime – "postala je Tasette". Početkom pedesetih godina kompanija je odlučila da investira novac u poboljšanje proizvoda i marketinšku kampanju, ali žene i dalje nijesu bile zainteresovane za korištenje menstrualne čašice zbog njene mogućnosti za višekratnu upotrebu. Kompanija je prestala s radom krajem šezdesetih. Tokom godina, menstrualne čašice su se pojavljivale, ali interesovanje za njih nije raslo sve do početka 21. vijeka kada je u proizvodnju uveden novi materijal – medicinski silikon! Čašica je postala dostupna i ženama koje su bile alergične na lateks.

Najveći tržišni “bum” ovog proizvoda desio se 2005. godine sa kompanijom "Lunette" kada je predstavljena redizajnirana čašica koja obećava lakše umetanje i vađenje. Od tada, žene širom svijeta su poludjele za proizvodom koji ima mogućnost višekratne upotrebe, a menstrualna čašica je proglašena i eko–proizvodom za 2011. godinu.

Menstrualna čašica je higijenski proizvod za višekratnu upotrebu, izrađen od hipoalergenog, medicinskog slikona. Uz pravilno održavanje može da potraje i do pet godina. Osnovna razlika između higijenskih uložaka, tampona i menstrualne čašice je što čašica ne upija već skuplja menstrualnu krv. Sigurna je za korištenje svakog dana menstruacije i ne nadražuje vaginalnu sluznicu.

vagina

ilustracija

Prema riječima korisnica, umetanje na samom početku može biti komplikovano i trajati malo duže, ali nakon nekoliko puta postaje jednostavnije od tampona. Menstrualna čašica se presavije na pola i umetne u vaginu gdje ostaje na mjestu zahvaljujući vakumu i vaginalnim mišićima. Kod vađenja čašice potrebno je stiskanje trbušnih mišića, a nakon što se rukom dohvati dno čašice, istu je potrebno stisnuti da vakum popusti i vađenje ide bez ikakvih problema.

Za razliku od tampona, pozicionirana je bliže ušću vagine i ne stvara neugodan osjećaj ili bol. U prosjeku se prazni dva do tri puta na dan, u zavisnosti od obilnosti menstrualnog krvarenja. Pere se običnom vodom i blagim sredstvom za intimnu higijenu koje ne sadrži dodatne mirise, a može i da se obriše dezinfikacionim maramicama. Menstrualne čašice najčešće dolaze u dvije veličine – veličina A i B, odnosno A za žene koje imaju više od trideset godina, bez obzira na iskustvo vaginalnog poroda te veličina B koja je namijenjena ženama do trideset godina i koje nijesu imale vaginalni porod.

Kao prednost menstrualnih čašica, žene najčešće navode da su iritacije, razvoj gljivica i bakterija svedeni na minimum. Čašica je sigurna i bez nus pojava, a dodatna prednost je što ne isušuje rodnicu, kao što to može biti slučaj sa tamponima. Takođe, budući na rok trajanja od minimalno pet godina uz pravilno održavanje, znatna je ušteda, jer ne morate kupovati higijenske potrepštine. Procjenjuje se da, u prosjeku, svaka žena potroši između dvadeset i dva i dvadeset i pet tampona ili higijenskih uložaka tokom trajanja menstruacije, a uz srednje jako krvarenje. Međutim, kao i svaki proizvod i ovaj ima svoje nedostatke. Korisnice najčešće navode nepraktičnost prilikom pražnjenja i ponovnog  umetanja u javnim toaletima ili na poslu. O nepraktičnosti uložaka nećemo ni pričati.

Važno je spomenuti da ovaj proizvod ne štiti od trudnoće i spolno prenosivih bolesti te ne može da se koristi kao kontracepcijsko sredstvo, služi isključivo za skupljanje menstrualne krvi.

Iako postoji već vijekovima, menstrualna čašica je tek unazad nekoliko godina doživjela svoju ekspanziju i prihvatanje ženske populacije. Nije najpopularniji proizvod, većina žena se još uvijek češće odluči za korištenje tampona, ali menstrualna čašica je svakako ušla na velika vrata kada je u pitanju održavanje ženske intimne higijene – ko zna, možda za nekoliko godina u potpunosti odbacite korištenje higijenskih uložaka i tampona, a možda sve zajedno budemo iznenađene nekim novim proizvodom, “naprednijim” i od menstrualne čašice.

Izvor: Lola magazin

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.